Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2018

Τον νίκησε μέσα στο Μετς... Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό 3-0 σετ

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό 3-0 σετ
Με τον καλύτερο τρόπο έκανε... ποδαρικό στο 2018 ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Μετς, στο ντέρμπι «αιωνίων» που «άνοιξε την αυλαία» της 11ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ των ανδρών.
Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ όπου οι Πράσινοι αντιστάθηκαν σθεναρά, αλλά στη συνέχεια μίλησε η κλάση των Ερυθρολεύκων που έφτασαν άνετα στη νίκη.

Mε κινητήριο δύναμη το σερβίς που του απέφερε 12 άσσους και σαφή ανωτερότητα σε όλους τους τομείς ο Ολυμπιακός νίκησε δίκαια και προσπέρασε χωρίς απώλειες τον ενθουσιασμό των «πρασίνων» στο 1ο σετ. Ο Παναθηναϊκός έχοντας στο πλευρό του τους οπαδούς του που γέμισαν το Μετς μπήκε καλά στον αγώνα, ρίσκαρε στο σερβίς και με βασικό ακραίο τον Ένσινγκ στη θέση του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου κατάφερε να αιφνιδιάσει τους «ερυθυρόλευκους».

Σε συνδυασμό με το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και τα πολλά χαμένα σερβίς ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός και μάλιστα προηγήθηκε και με +2 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Οϊβάνεν 17-17 αλλά ο Γιώργος Πετρέας με το σερβίς του έκανε τη διαφορά και με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 21-18. Με εκφραστή τον Μπέλο ο Παναθηναϊκός μείωσε 21-20 και αργότερα 23-23.

Ο Σιλμπερνάγκελ με μπλοκ στον Οϊβάνεν έκανε το 24-23 και έφερε τον Παναθηναϊκό σε σετ μπολ αλλά ο Οϊβάνεν είχε φυλάξει το καλύτερο της ομάδας του για το τέλος. Με επίθεση ισοφάρισε 24-24 και όταν ο Αλεξίεφ έκανε τέσσερις μπαλιές ο Παναθηναϊκός έφτασε σε δεύτερο και τελευταίο σετ μπολ. Ο Βούλγαρος με νέα επίθεση έσβησε το λάθος του και ισοφάρισε 25-25 και ο Οϊβάνεν με δύο άσσους στον Μπολτζάνι τελείωσε το σετ 27-25 κάνοντας το 1-0.

Η απώλεια του 1ου σετ απογοήτευσε τον Παναθηναϊκό και έδωσε αυτοπεποίθηση στους «ερυθρόλευκους» που με ηγέτη του Ντρίζκα αλλά και πιεστικό σερβίς επικράτησαν πλήρως στο υπόλοιπο του αγώνα. Με δύο ενέργειες του Ράουβερντικ και λάθος του Μπολτζάνι το σκορ έγινε 7-4 και με τα νέα εντυπωσιακά σερβίς του Πετρέα η διαφορά άνοιξε στο +6 (13-7). Οι πράσινοι προσπάθησαν να διατηρήσουν την διαφορά, ο Μουνιόθ έριξε στον αγώνα όλο τον πάγκο του και με τους άσσους του Ζουπάνι το σκορ έκλεισε στο 25-18.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα, έβγαλε καλές άμυνες, πίεσε στο σερβίς και προηγήθηκε 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με δύο λάθη από Μπολτζάνι, Σιλμπερνάγκελ και επίθεση του Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 για το 10-8, ενώ στο 12-10 ήταν η σειρά του Ράουβερντικ να πιέσει από τα 9μ. και με νέο σερί να ανεβάσει το σκορ στο 15-10. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Μουνιόθ έκανε και πάλι αλλαγές.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μυλωνάκης.