Σάββατο 24 Αυγούστου 2024

Φλαμένγκο-Ολυμπιακός 2-1: Παγκόσμια παλικάρια λύγισαν από την κούραση / Πικρό κι άδικο φινάλε για τους νέους του Ολυμπιακού στο “Μαρακανά”

Οι μικροί του Ολυμπιακού έφθασαν πολύ κοντά στο να στεφθούν παγκόσμιοι πρωταθλητές μέσα στο Ρίο Ντε Τζανέιρο, όμως ηττήθηκαν από την Φλαμένγκο με 2-1, δεχόμενοι γκολ στις καθυστερήσεις κι ενώ προηγουμένως είχαν δοκάρι.

Οι Πειραιώτες φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους, φθάνοντας κοντά στο γκολ μόλις στο 6ο λεπτό. Οι “ερυθρόλευκοι” κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Πνευμονίδης έκανε το γύρισμα στην

ΑΕΚ-Λαμία 1-1: Ξύπνησε αργά η ΑΕΚ και η Λαμία πήρε τον βαθμό στην “OPAP Arena”

Η "Ένωση" δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την Λαμία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Super League

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ είχε την υπεροχή, ωστόσο αντιμετώπιζε πρόβλημα στην τελική πάσα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει απειλητική στα καρέ της Λαμίας σε σετ παιχνίδι. Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία ήρθε στο 15ο λεπτό όταν ο Άμραμπατ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά ο Μουκουντί πήδηξε στην καρδιά της μεγάλης περιοχής πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κόστιτς με μια εξαιρετική επέμβαση αρνήθηκε το γκολ στον Καμερουνέζο αμυντικό. Στο 26ο λεπτό η “Ένωση” και πάλι έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Λιούμπισιτς πάσαρε στα αριστερά στον Κοϊτά, ο Μαυριτανός επιχείρησε το σουτ με το δεξί αλλά ο Σέρβος πορτιέρε είχε και πάλι απάντηση.

Πανσερραϊκός – Άρης 0-1: «Διπλό» και πρώτη φετινή νίκη στη Super League

Ο Άρης ήταν ανώτερος του Πανσερραϊκού, κατάφερε να περάσει από τις Σέρρες με 1-0 κι έτσι να πάρει το πρώτο του “τρίποντο” στη φετινή Super League.

Περισσότεροι από 1500 φίλοι του Άρη βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών και είδαν τους “κίτρινους” να επικρατούν του Πανσερραϊκου με 1-0, σε ματς για τη 2η αγωνιστική της Super League

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Μόλις στο 2′ ο Μορόν προσπάθησε να σκοράρει, σουτάροντας λίγο πιο

ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1: Με γκολ στις καθυστερήσεις πήραν την ισοπαλία οι Περιστεριώτες

Ο ΟΦΗ βρισκόταν αγκαλιά με τη νίκη απέναντι στον Ατρόμητο, ωστόσο ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα είχε ως αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μοιραστούν από ένα πόντο, στην 2η αγωνιστική για την Super League. Με τρεις κόκκινες κάρτες ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο σκορ με το γκολ του Μπόρχα Γκονζάλεθ στο 9΄, όταν ο Ισπανός δεξιός μπακ των γηπεδούχων έκανε ένα διαγώνιο σουτ, με τον Κοσέλεφ να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης και στη συνέχεια

Πέθανε ο καθηγητής φιλοσοφίας Χρήστος Γιανναράς.

Ο Χρήστος Γιανναράς έφυγε από τη ζωή το απόγευμα του Σαββάτου, σε ηλικία 89 χρονών. Την είδηση του θανάτου του, έκανε γνωστή ο γιος του Σπύρος, μέσω ανάρτησης στον προσωπικό του λογαριασμό στο Facebook.

«Απεβίωσε σήμερα το απόγευμα ο πολυαγαπημένος μου πατέρας, Χρήστος Γιανναράς», έγραψε χαρακτηριστικά.