Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022

ΠΑΟΚ - Βόλος 3-0: Με σούπερ Ζίβκοβιτς οι Θεσσαλονικείς

Οι «κυανέρυθροι» της Μαγνησίας συνολικά ήταν κάκιστοι στο ματς και δεν δικαιούνταν τίποτα περισσότερο. «Φάνηκαν» μόνο σε δύο μικρά διαστήματα, αρχικά στο φινάλε του α' μέρους όταν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς με το άστοχο πέναλτι του Μπαριέντος και ακολούθως στο τελευταίο 20λεπτο, με τα πάντα να έχουν κριθεί.

Μέσα σε ένα δίλεπτο στο α' ημίχρονο ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» το εντός έδρας ματς με τον Βόλο, φτάνοντας με άνεση και πέρα ως πέρα δίκαια στο τελικό 3-0 ( 28' πέν. Ολιβέιρα, 30' Α. Ζίβκοβιτς, 60' πέν. Αουγκούστο).

. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος πέρα από το υπέροχο γκολ με γυριστό αριστερό σουτ στο 30' είχε και δοκάρι σε παρόμοια εκτέλεση στο 51'.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες,  Αουγκούστο (84′ Ντάντας), Φιλίπε Σοάρες, Ελ Καντουρί (74′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (84′ Κουαλιάτα), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (73′ Τόμας)

Βόλος ΝΠΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Λούνα (87′ Λυμπεράκης), Μπαριέντος (66΄Μπατόκιο), Ματίγια, Μεταξάς, Φερνάντες (66′ Νοκέρτ), Οζέγκοβιτς (66′ Κούτσιας), Ντέλετιτς (78΄Φερνάντες).

Βαθμολογία Super League: Στο -12 από την κορυφή ο Ολυμπιακός, στο -8 η ΑΕΚ

O Oλυμπιακός με την ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 και σε συνδυασμό με τη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ατρόμητο, έχασαν και άλλο έδαφος στη βαθμολογία. Η ομάδα του Πειραιά έμεινε στο -12 από την κορυφή, ενώ από την πλευρά τους οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν στο -8 από την πρώτη θέση.