Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Νέα «σφαλιάρα» στον ΠΑΟΚ, 2-1 ο Αστέρας Τρίπολης

Νέα «σφαλιάρα» στον ΠΑΟΚ, 2-1 ο Αστέρας Τρίπολης (video+photos) | onsports.gr
 Μακριά από την Τούμπα… δεν μπορεί! Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το ίδιο ...τροπάρι στα εκτός έδρας ματς, γνώρισε την ήττα (τέταρτη σερί μακριά από την Τούμπα) στην Τρίπολη από τον Αστέρα με 2-1, για την 25η αγωνιστική και τέσσερις μέρες πριν το παιχνίδι με την Μπενφίκα προβλημάτισε. Αποτέλεσμα, ο Αστέρας χωρίς να αποδώσει σπουδαίο ποδόσφαιρο να πάρει τη νίκη με ανατροπή και να παραμείνει αήττητος στην έδρα του, εδραιώνοντας τη θέση του στην πεντάδα.
Παρά το γεγονός πως ο «δικέφαλος του Βορρά» (παρατάχθηκε με την ίδια ακριβώς 11αδα όπως και εναντίον του Απόλλωνα την περασμένη Πέμπτη για το Κύπελλο) κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Αθανασιάδη στο 60΄, ένα τυχερό γκολ του Γκοϊάν πέντε λεπτά αργότερα (η μπάλα κατά λάθος βρήκε το πόδι του) και ένα τραγικό λάθος του Μαντούρο στο 78΄ (λάθος εκτίμηση της φάσης) ήταν αρκετό στον Χουάνμα να διαμορφώσει το τελικό σκορ και να χαρίσει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Στάϊκου Βεργέτη στην μάχη που δίνει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα πλέι οφ.
Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού οι δυο ομάδες απέδωσαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους στο τελευταίο ημίωρο μετά το γκολ του Αθανασιάδη.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και θα μπορούσε σε μια δυο περιπτώσεις να έχει προηγηθεί όπως στο 19΄ο Νάτχο έβγαλε σε θέση βολής τον Αθανασιάδη αλλά αυτός έχασε το κοντρόλ την τελευταία στιγμή.
Ο Ισραηλινός έδειξε σε ένα ακόμη ματς την μεγάλη του κλάση αλλά δεν είχε άξιους συμπαραστάτες. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι σε ένα ακόμη ματς έδειξαν πως διανύουν περίοδο ντεφορμαρίσματος και πως αν δεν είχαν την τύχη στο πλευρό τους, δύσκολα θα κατάφερναν να πάρουν τη νίκη.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μπαντής, Λούϊ (55΄λ.τρ. Τσαμπούρης), Ζησόπουλος, Γκοαϊάν, Κυριακόπουλος, Εντό, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Μουνάφο (69΄Κάφα), Καράσκο (83΄Κουρμπέλης), Χουάνμα
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Μαντούρο, Ινσαουράλδε, Σπυρόπουλος, Κάτσε, Νάτχο, Λούκας (75΄Λάζαρ), Ολίσε (81΄Λίνο), Χούσεν (81΄Κουλούρης), Αθανασιάδης

ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ -ΣΟΦΙΚΟ '05                                    4 - 1
 ΠΟΣΕΙΔΩΝ Κ.ΒΡΥΣΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΟΡ.      3 - 0 α.α.

-5

Θύελλα Κ. Διμηνιού και Κόρινθος '06 έμειναν στο "Χ" και το Ζευγολατιό ξέφυγε στο+10

Στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας Κορινθίας ο πρωτοπόρος ΑΟ Ζευγολατιού νίκησε 1 - 0 και στο Αγγελόκαστρο την τοπική ομάδα του Αετού και ξέφυγε με +10 βαθμούς, καθώς
 το μεγάλο ντέρμπι στο Κιάτο, ανάμεσα στη Θύελλα Κάτω Διμηνιού και την Κόρινθο '06 έληξε ισόπαλο 1 - 1 .
Στα Αθίκια ο Τενεάτης  νίκησε στο τοπικό ντέρμπι με 1 - 0 τον Εθνικό Ξυλοκέριζας, ενώ στην Αρχαία Κόρινθο, ο Ηρακλής Λεχαίου επικράτησε με 3 - 2 του Ολυμπιακού Άσσου. Στο ντέρμπι για την παραμονή στο Λέχαιο,  η Προοδευτική Περιγιαλίου έχασε 0 - 1 από τον Άρη Αρχαίας Κορίνθου.
Στο "ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΕΦΑΣ" ο Ισθμιακός επικράτησε με 4 - 1 επί  του Σολωμού. Στον Άγιο Βασίλειο, η  Πρόοδος ηττήθηκε 1 - 2 από τον Πανευρωστινιακό και στη Στιμάγκα, η τοπική ομάδα επικράτησε με 2 -  1 του Αετού Κρυονερίου.