Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2016

ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗ ΒΟΧΑ: Ο Α.Ο Ζευγολατιού και πάλι πανάξιος Κυπελλούχος Κορινθίας

Ο  Α.Ο. Ζευγολατιού κατέκτησε  για δεύτερη συνεχή φορά το  Κύπελλο Κορινθίας καθώς στο σημερινό (44ο΄) τελικό επικράτησε με 4 – 3 του ΠΑΟ Λουτρακίου, ύστερα από συναρπαστικό αγώνα  που έγινε στο γήπεδο  του Συνοικισμού της Κορίνθου.
Ο ΑΟ Λουτρακίου αν και είχε μια υπεροχή η ομάδα του Ζευγολατιού ήταν πιο αποτελεσματική.
Η βοχαίτικη  ομάδα  πήρε  προβάδισμα με γκολ Μυργιώτη από τα αποδυτήρια στο 1ο λεπτό. Στο 21΄ο Χρυσαφίδης  ζευγάρωσε τα τέρματα του ΑΟΖ. Στο 32΄ ο Παπουτσής μείωσε σε 1 – 2 για την ομάδα του Λουτρακίου.
Στην επανάληψη το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε με τον ΠΑΟ Λουτράκι να έχει μια κάποια πρωτοβουλία όμως το Ζευγολατιό να είναι πιο αποτελεσματικό . Στο 64΄ ο Μυργιώτης  δέχτηκε τράβηγμα από τον Νιώτη και ο διαιτητής έδωσε  πέναλτι , ενώ ταυτόχρονα  απέβαλε τον παίκτη τον «ορανιέ». Το πέναλτι κτύπησε εύστοχα στο 65΄ ο Μυργιώτης  σημειώνοντας το 3 – 1 για την ομάδα της Βόχας.
Πέντε λεπτά αργότερα  στο 74’ ο Γκαρμίρης σημείωσε το 4 – 1 για τον ΑΟΖ.
Παρά  το εις βάρος του σκορ η επιθετική πρωτοβουλία του ΑΟΛ συνεχίστηκε . Στο 77΄ ο Παναγόπουλος που είχε μπει αλλαγή πέντε λεπτά  νωρίτερα , μείωσε το σκορ στο 2 – 4 και στο 85΄ ο Σιώκος  πέτυχε το τελικό 3 – 4 . Στο 87΄ και η ομάδα του ΑΟΖ έμεινε με 10 παίκτες μετά και την αποβολή του Σπυρόπουλου
ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ: Διαμαντής,  Νώτης , Παπαναστασίου, Σιώκος, Μαυρέλλης, Κωβαίος (46΄ Τσώκος ), Β. Παπουτσής ( 73΄ Παναγόπουλος) , Μάγγος, Ν. Παπουτσής, Ζερβός (46′ Τζερεμές), Αποστολάκης
ΑΟ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ: Μητσόπουλος, Χουσελάς Π., Γκαρμίρης Μαλαχάτης,, Σπυρόπουλος, Παινέσης Αλ., Βελέντζας Δ, Χατζησοφρωνίου (78’ Βελέντζας Κ), Μυργιώτης (68’ Ξύδης), Ζάρκος, Χρυσαφίδης΄
Την απονομή του τροπαίου στην Κυπελλούχο ομάδα του ΑΟΖ έκανε ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Κορινθίας κ, Μιχάλης Τσιχριτζής,