Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Τρένο ο Ολυμπιακός Βόλου - Έσωσε το αήττητο η Καλλιθέα, πέρασαν 2α τα Χανιά

Ασταμάτητοι Ολυμπιακός Βόλου και Κέρκυρα
Ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την άνοδο στη Super League έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου, περνώντας νικηφόρα από το στάδιο του Γάλλου, επικρατώντας της Επισκοπής με 2-0 (70' Καπετάνος, 89' Ακόστα). Οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας πέτυχαν την 8η νίκη τους και αποσπάστηκαν από τους διώκτες τους στην κορυφή του 1ου ομίλου.

Στο στάδιο Γάλλου στο Ρέθυμνο, ο Ολυμπιακός Βόλου καθάρισε τον αγώνα με την Επισκοπή στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να απειλούν με την ισοφάριση σε 1-1 στο 85', όταν ο Γκονζάλες με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.
Στο «Ελ Πάσο» η Καλλιθέα λίγο έλειψε να γνωρίσει την πρώτη της ήττα, με τον Αστέρα Μαγούλας να προηγείται 2-0 στο 70'. Όμως οι παίκτες του Κριστόφ Βαζέχα μείωσαν στο επόμενο λεπτό και τελικά έσωσαν την ισοπαλία, 2-2, αλλά πέταξαν δύο πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι του Ολυμπιακού Βόλου.
Μάλιστα την γκέλα της Καλλιθέας εκμεταλλεύτηκαν τα Χανιά, που κέρδισαν στην Κρήτης τη Γλυφάδα 2-0 και ξεπέρασαν την αθηναϊκή ομάδα στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Στην Πάτρα η Παναχαϊκή κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο να επικρατήσει του Αχαρναϊκού με 3-1 (67', 83' Μαραγκουδάκης, 90+1 Κοντογουλίδης / 26' Νιάρος), παίρνοντας πολύτιμη ανάσα.
Τέλος, επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε στην Αμφισσα ο Φωκικός, επικρατώντας του Βύζαντα Μεγάρων 4-0 και έπιασε στην 4η θέση την Επισκοπή.