Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Η Κόρινθος πήρε πόντο στην Τρίπολη 1 - 1 με τον Παναρκαδικό - Η Μαύρη Θύελλα τον χώρεψε "καλαματιανό" στο Αργος

Παναρκαδικός-Κόρινθος 1-1. Δοκάρι... κι έξω!
Mε το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε η Κόρινθος από την Τρίπολη καθώς έμεινε στο 1 - 1 με το Παναρκαδικό για τη 10η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής.
 Ο Παναρκαδικός άνοιξε το σκορ στο 14΄ όταν μετά από σέντρα του Σκούφαλη από αριστερά ο Σαλαπάτας έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.
Η Κόρινθος δεν πτοήθηκαι από το εις βάρος της τέρμα αν'ελαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 33' ισοφάρισε με πλασέ του Καφαντάρη.
 Στην επανάληψη οι Κορίνθιοι συνέχισαν την προσπάθεια τους και στο 65΄ έφτασαν κοντά σε δεύτερο τέρμα όταν φάουλ που εκτέλεσε ο Φίλης, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Ανδριόλα. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναρκαδικός. έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν Σαλαπάτας και Καδάς "έκρυψαν" τη μπάλα, ο Καδάς βγήκε μόνος του απέναντι στον Αρχοντάκη αλλά το τελείωμα δεν ήταν καλό, γιά την αρκαδική ομάδα!
Στο 89' οι γηπεδούχοι, είχαν νέα ευκαιρία όταν μετά από σέντρα του Μπούτα, πλασέ του Καδά, μπλόκαρε ο Αρχοντάκης,
Στο 90+4΄ σουτ του Κυριακόπουλου  βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Αρχοντάκη.
Παναρκαδικός: Ανδριόλας, Γ. Κυριακόπουλος (61' Μέλλος), Μπούτας, Χατζόπουλος, Μπεντεβής, Δ. Κυριακόπουλος, Ντινιωτάκης, Δήμος, Σαλαπάτας (80' Γαλάνης), Σκάρος (63' Καδάς), Σκούφαλης
Κόρινθος: Αρχοντάκης, Κουλός, Φίλης, Τσορμπαντζίδης, Ντερντιλλής, Σπυρόπουλος, Γκεοργκίεφ (92' Ντρακόλοφ), Λούβρης, Καφαντάρης (80' Διαμαντόπουλος), Κερμενίδης, Μπούκης (60' Καρβούνης)

Τον χώρεψε καλαματιανό
Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Καλαμάτα επικρατώντας με το επιβλητικό 1- 4 μέσα στο Άργος επί του Παναργειακού. Η Μαύρη Θύελλα πήρε προβάδισμα με τον Πούτση στο 33΄ ο οποίος κέρδισε διαδοχικές κόντρες στη μικρή περιοχή, πέρασε και τον Μένιο και σε κενή εστία έκανε το 0-1 με πλασέ. Ο ίδιος πέντε λεπτά αργότερα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καραχάλιου ζευγάρωσε τα τέρματα του.
 Στο ημίχρονο σημειώθηκαν επεισόδια οπαδοί του Παναργειακού πέταγαν πέτρες σε οπαδούς της Καλαμάτας
Στο 51' ο Παναργειακός μείωσε σε 1 - 2 με τον Αγγελόπουλο μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Δέκα λεπτά αργότερα ο Αθανασόπυλος σημείωσε το 1 - 3 γιά την Καλαμάτα , για να ολοκληρώση τον θριαμβό της με το τελικό 1 - 4 ο Τσιμικλής στο 75΄.
ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Δουβίκας): Μένιος, Καλιαμούτος, Καπλατζής, Ταμπάκης, Φίλης, Παπαϊωάννου, Αγγελόπουλος, Λουμπαρδέας, Μακρίδης, Καραγκούνης, Σιώκος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Μίλτος Γκόφας): Ριγανάς, Τσόπελας, Γ. Καλογερόπουλος, Καντούτσης, Κωνσταντόπουλος (50' Αθανασόπουλος) ,Τσιμικλής, Ζαχαρόπουλος, Σκαρλάτος, Καραχάλιος, Πούτσης, Οντβόνγκ.

Οι άλλοι αγώνες
Μετά την ήττα του Παναργειακού και την εντός έδρας ισοπαλία της Αχαϊκής η μόνη ομάδα που είναι στην κορυφή είναι η ΑΕ Καραϊσκάκης που επικράτησε με 3 - 1 επί του Πανόπουλου. Η Αρτινή ομάδα είναι η έκπληξη της Γ’ Εθνικής και παρ’ όλο που είναι νεοφώτιστη σιγανά και ταπεινά έχει πιάσει κορυφή και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της ανόδου.
Σπουδαία νίκη με σκορ 2 -1 σημείωσε η Δόξα επί του Εθνικού Σαγεϊκων, ενώ «όρθιος» στάθηκε ο ΠΑΟ Βάρδας μετά την λευκή ισοπαλία στην Κάτω Αχαγιά με την  Αχαϊκή .
Ο Μεσσηνιακός επικράτησε με 3 - 2 επί του Ατρόμητου Λάππα, ενώ ο Παναυπλιακός πήρε σπουδαίο "διπλό" στο Μεσολόγγι όπου επικράτησε 1 - 2 επί της τοπικής ΑΕΜ. Τέλος αναβλήθηκε ο αγώνας της Ερμιονίδας με τον Άρη Αιτωλικού