Παρασκευή 5 Απριλίου 2013

Προβάδισμα για Παμβοχαϊκό και Ολυμπιακό

Ο  Παμβοχαϊκός με 3-2 στο τάιμπρεϊκ του ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και αμφότεροι έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Α1 βόλεϊ των ανδρών.
Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς έκανε  ο Παμβοχαϊκός στην ημιτελική σειρά των play offs της Α1 βόλεϊ κόντρα στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Βραχατίου αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε στην έδρα της με 3-2 σετ και χρειάζεται ακόμα δύο νίκες για να πάρει το «εισιτήριο» για τους τελικούς.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ, 1-0 και 2-1, όμως τελικά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρουν ροζ φύλλο αγώνα. Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-21, 20-25, 16-14.
Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου (17:30) το Σάββατο στο ίδιο γήπεδο.

Kαι oι "ερυθρόλευκοι" κατέκτησαν πολύ εύκολα το πρώτο σερ με 25-18, όμως στη συνέχεια εφησύχασαν, κάτι που ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε το έπακρο. Έπαιξε με θάρρος και πίεσε τον Ολυμπιακό, αλλά χάνοντας τρία σετ μπολ σπατάλησε την ευκαιρία για την ισοφάριση. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 27-25 και μαζί στο 2-0.
Αυτό που δεν κατάφεραν οι "ακρίτες" στο δεύτερο σετ, το πέτυχαν στο τρίτο. Συνέχισαν το ίδιο δυνατά, προηγήθηκαν 10-5, 13-9 και 18-14, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν 25-21 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Δεν είχαν όμως τις δυνάμεις και τις λύσεις ν' ανταπεξέλθουν στο ξέσπασμα του Ολυμπιακού μετά το 6-10 του τέταρτου σετ. Οι "ερυθρόλευκοι" ξέφυγαν 19-14 και από εκεί όλα ήρθαν εύκολα έως το 25-17 και το 3-1.