Παρασκευή 5 Απριλίου 2013

Προβάδισμα για Παμβοχαϊκό και Ολυμπιακό

Ο  Παμβοχαϊκός με 3-2 στο τάιμπρεϊκ του ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και αμφότεροι έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Α1 βόλεϊ των ανδρών. Ο Παμβοχαϊκός έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Mετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών στον πρώτο ημιτελικό η ομάδα του Βραχατίου νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 και έκανε το 1-0 στις νίκες.
Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το Σάββατο 6/4, 17.30 (Novasports-4) για τον δεύτερο ημιτελικό και πάλι στο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» του Δήμου Βέλου Βόχας. Ο ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Μάλιστα στο 5ο σετ προηγήθηκε 7-3 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά.
Ο αγώνας ήταν νευρικός με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες αλλά είχε «άγρια» ομορφιά με τις συνεχείς και μεγάλες εναλλαγές στο σκορ. Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 13-10 και κράτησε το +3 μέχρι το 17-14. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την υποδοχή του, ο Πλίκας έπαιξε με το κέντρο του και ο ΠΑΟΚ μείωσε αρχικά 17-16, ο Μαντέκας πήρε την επίθεση για το 18-16 αλλά με σερί 3-0 και με κόντρα επιθέσεις από Αρμενάκη ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα. 19-18.
Ο Γιοβάνοβιτς ήταν ο μοιραίος παίκτης του Παμβοχαϊκού καθώς έχασε πολλές ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολους πόντους και πήρε το 1ο σετ με δύο καθοριστικές επιθέσεις του Ντος Σάντος
Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε και πάλι δυνατά, προηγήθηκε 10-4 και 17-11 με τον Μαντένα να πιέζει στο σερβίς, ο Γιοβάνοβιτς να ανεβάζει την απόδοση του και ο ΠΑΟΚ να κάνει λάθη. Η ομάδα του Βραχατίου κράτησε το +6 μέχρι το 19-13 αλλά οι αλλαγές του Καζάζη έφεραν αποτέλεσμα.
Τα σερβίς του Παντακίδη χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων που με κακές επιθέσεις έπεφταν πάνω στο μπλοκ του δικεφάλου που ροκάνισε τη διαφορά στο 20-19 με μπλοκ Κανέλλου σε Μαντέκα. Ο Γιοβάνοβιτς φώναξε «παρών» σε κρίσιμο σημείο και έκανε το 21-19 Γιοβάνοβιτς, ο άσσος του Μαντέκα έδωσε αέρα +3 (22-19) ενώ το μπλοκ του Καλντέιρα στον Ντο Σάντος έκανε το 23-19 και ο Παμβοχαϊκός έφτασε στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον Παμβοχαϊκό να ξεφεύγει 11-8, ο ΠΑΟ να ισοφαρίζει 12-12 και με τον Ντος Σάντος να έχει και προβάδισμα 14-13. Τα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ στην υποδοχή έβαλαν τον νευρικό Παμβοχαϊκό στον αγώνα και με την «αφύπνιση» του Γιοβάνοβιτς η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ξέφυγε με 19-16.

Ο Αρμενάκης μείωσε σε 19-17 και 20-18 αλλά το μπλοκ του Παμβοχαϊκού έκοψε τις διαθέσεις του Αρμενάκη και του Κανέλλου και το σκορ έγινε 22-18 και με τη διαφορά αυτή ο Παμβοχαϊκός πήρε το σετ και έκανε το 2-1.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ ρίσκαρε στο σερβίς και του βγήκε. Από το 6-6 ο Αρμενάκης «πυροβολούσε» από τα 9μ. και με δύο άσσους έφερε σερί 10-6. Ο ΠΑΟΚ έκανε νέο σερί 4-0 και αύξησε τη διαφορά στο 17-13 και αργότερα με τα σερβίς του Ντος Σάντος εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 (19-10) που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα. Ολα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ θα πάρει εύκολα το σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός πάλεψε τον αγώνα και με τον Δρογκάρη αντί του Τερζή και τα σερβίς του Γιοβάνοβιτς έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 19-16.

Το γυμναστήριο της Βόχας πήρε... φωτιά, αλλά ο Αρμενάκης έδωσε ανάσα με επίθεση (20-16) και με άσσο του Κανέλλου σε Δημητρακόπουλο ο ΠΑΟΚ βγήκε από τα σχοινιά κάνοντας το 21-16. Ο Παμβοχαϊκός με δύο λάθη του ΠΑΟΚ και επίθεση του Δρογκάρη μείωσε σε 21-19 αλλά Αρμενάκης και Ντος Σάντος έδωσαν λύσεις και η χαριστική βολή ήρθε με μπλοκ Παντακίδη και άουτ πλασέ του Δρογκάρη για το 25-20.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά εκμεταλευόμενος δύο λάθη των γηπεδούχων αλλά και τα σερβίς του Αρμενάκη που έφεραν το 7-3. Ο πρώτος χρόνος του Καραγιάννη και το μπλοκ των Μαντέκα, Πανταλέων σε Αρμενάκη έβαλαν φρένο στον ΠΑΟΚ και ο Παμβοχαϊκός άρχισε τη μεγάλη επιστροφή. Στο 9-7 ο Μαντέκας πήρε τον πόντο και πήγε στο σερβίς όπου άρχισε να... πυροβολεί, πήρε άσσο και ισοφάρισε 9-9.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για τελευταία φορά με τον Ντος Σάντος 10-9 αλλά ο Καλντέιρα και το μπλοκ του Καραγιάννη στον Αρμενάκη έφεραν το 11-10. Στο 12-11 ο Κανέλλος ισοφάρισε αλλά ο Αμπουίλα έχασε το σερβίς, ενώ στην επόμενη φάση ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 14-12. Ο Καραγιάννης έκανε «διπλή» μπαλιά μετά από φάση διαρκείας και ο Ντος Σάντος ισοφάρισε 14-14. Ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλεύτηκε την ισοφάριση καθώς ο Γιοβάνοβιτς έβαλε πάλι τον Παμβοχαϊκό μπροστά (15-14) και ο αγώνας τελείωσε με κακό πάτημα του Ντος Σάντος και επίθεση του στο φιλέ.
Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-22, 25-21, 20-25, 16-14)
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 11 (8/21, 1 μπλοκ, 1 άσσοi, 63% υπ.), Καλντέιρα 18 (15/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 69% υπ.), Τερζής 2 (1/2, 1 μπλοκ), Καραγιάννης 7 (4/10, 3 μπλοκ), Πανταλέων 8 (6/11, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 20 (18/36, 2 μπλοκ) / Δημητρακόπουλος (λ. - 37% υπ., 30% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης 1 (1/2), Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης..
ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 8 (5/9, 3 μπλοκ), Πλίκας 2 (1/2, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 3 (3/13, 73% υπ.), Κανέλλος 17 (13/24, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Αρμενάκης 22 (20/37, 2 άσσοι), Ντος Σάντος 25 (21/38, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 65% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-75% υπ. - 56% άριστες) /Χατζηλιάδης 3 (2/5, 1 μπλοκ), Μπερμούδεζ, Αγγελής, Αμπουίλα 1(1 μπλοκ).
Δηλώσεις
Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Ζαλμάς δήλωσε μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ: «Θα μπορούσαμε να νικήσουμε 3-0 εάν ήμασταν πιο προσεκτικοί. Ο ΠΑΟΚ είναι ομάδα πλήρης και σε προβληματίζει με αλλαγές και πολλά είδη σέρβις. Δεν προσέξαμε στο ξεκίνημα του 1ου και του 4ου σετ και αυτό το πληρώσαμε. Η ομάδα έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και πήραμε τη νίκη με ανατροπή στο 5ο σετ και παρότι συνολικά κάναμε λάθη. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Κάναμε το 1-0 στις νίκες και τίποτα περισσότερο. Είναι ένα ψυχολογικό προβάδισμα 5% και τίποτα περισσότερο. Η κούραση σαφώς και θα μετρήσει σε αυτή τη σειρά των αγώνων. Και οι δύο ομάδες έχουν γεμάτο ρόστερ και πολλές αλλαγές. Αύριο έχουμε ένα ακόμα δύσκολο ματς. Περιμένουμε ακόμα περισσότερο κόσμο στο γήπεδο».

Ο κεντρικός του Παμβοχαϊκού Νίκος Καραγιάννης τόνισε: «Σε όλα τα σετ, πλην του 5ου ξεκινήσαμε πολύ δυνατά και πήραμε το προβάδισμα στο σκορ, όμως, μετά χάναμε τη ψυχραιμία μας από δικά μας λάθη. Πιστεύω πως μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη ακόμη και με 3-0. Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, στις κρίσιμες φάσες στο τέλος του 5ου σετ, ήμασταν πιο ψύχραιμοι και τυχεροί και κάναμε το 1-0 στη σειρά. Είχαμε λίγο παραπάνω άγχος γιατί ήταν το πρώτο ματς και ξέραμε πως αν δεν κερδίσουμε, θα βρεθούμε με την πλάτη στον τοίχο. Το Σάββατο πιστεύω θα παρουσιαστούμε καλύτεροι. Πρέπει να ξεχάσουμε τη σημερινή νίκη και να μην επαναπαυθούμε. Θέλω να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι και να κάνουμε το 2-0».
Ο ακραίος του Παμβοχαϊκού Γιάννης Μαντέκας που ήταν από τους κορυφαίους είπε: «Και οι δύο ομάδες έδειξαν πως ήθελαν πολύ το παιχνίδι. Παρότι χάσαμε το πρώτο σετ, κάναμε το 2-1, όμως, στο 4ο σετ κάπου χαλαρώσαμε. Έστω και στο τάι μπρέικ πήραμε αυτό που θέλαμε. Είναι μια σημαντική επιτυχία και πάμε το Σάββατο για να κάνουμε το 2 στα 2 και στη συνέχεια να διεκδικήσουμε στη Θεσσαλονίκη την πρόκριση στον τελικό. Τα λάθη κοστίζουν στο τάι μπρέικ και το είδαμε με τον ΠΑΟΚ, που έχασε τη διαφορά, με τα δύο χαμένα σερβίς του να παίζουν κομβικό ρόλο. Θέλουμε να εκμεταλλευθούμε την έδρα μας και να κάνουμε το 2-0, για να είμαστε σε ακόμη καλύτερη ψυχολογική κατάσταση στη συνέχεια».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, σημασία είχε το 5ο σετ. Είχαμε τη διαφορά στο τάι μπρέι, αλλά κάναμε δύο λάθη στο σερβίς και δεν καταφέραμε να αντιμετωπίσουμε σε 1-2 φάσεις τον Παμβοχαϊκό. Η έδρα δίνει απλά ένα πλεονέκτημα και τίποτα παραπάνω. Αν μείνουμε στο πρώτο παιχνίδι, θα χάσουμε και το δεύτερο. Πρέπει να συγκεντρωθούμε για τον αγώνα του Σαββάτου. Χρειάζεται μεγάλη υπομονή και μυαλό, καθώς υπάρχει κούραση από το σημερινό ματς. Τίποτα δεν έχει τελειώσει, ο Παμβοχαϊκός έκανε απλά το 1-0 και το σίγουρο είναι πως κάθε παιχνίδι είναι οριακό».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Απόστολος Αρμενάκης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Παμβοχαϊκού που δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια. Κάναμε κάποια βεβιασμένα λάθη που μας κόστισαν. Έχει κάνει λάθος ο διαιτητής σε μία δική μου επίθεση. Δυστυχώς επιβεβαιώνομαι για σκληρή σειρά αγώνων. Ο Παμβοχαϊκός έχει ένα μικρό πλεονέκτημα αλλά πρέπει να τα δώσουμε όλα για αύριο για να πάρουμε μία νίκη στο Βραχάτι και να ισοφαρίσουμε σε 1-1 τις νίκες».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Μάκης Κανέλλος είπε: «Έγινε ένα ματς με πάρα πολλά λάθη και απ' τις δυο ομάδες και κυρίως από τη δική μας πλευράς. Ειδικά στο τάι μπρέικ κάναμε δύο αβίαστα λάθη στο σερβίς που μας κόστισαν, καθώς έδωσαν το πλεονέκτημα στον Παμβοχαϊκό. Δεν νομίζω ότι ήταν καλύτερος ο αντίπαλος, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Το Σάββατο είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι και θα κάνουμε ότι καλύτερο, για να φτάσουμε στο 1-1 και να πάρουμε εμείς το πλεονέκτημα έδρας».

Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός!

Kαι oι "ερυθρόλευκοι" κατέκτησαν πολύ εύκολα το πρώτο σερ με 25-18, όμως στη συνέχεια εφησύχασαν, κάτι που ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε το έπακρο. Έπαιξε με θάρρος και πίεσε τον Ολυμπιακό, αλλά χάνοντας τρία σετ μπολ σπατάλησε την ευκαιρία για την ισοφάριση. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 27-25 και μαζί στο 2-0.
Αυτό που δεν κατάφεραν οι "ακρίτες" στο δεύτερο σετ, το πέτυχαν στο τρίτο. Συνέχισαν το ίδιο δυνατά, προηγήθηκαν 10-5, 13-9 και 18-14, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν 25-21 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Δεν είχαν όμως τις δυνάμεις και τις λύσεις ν' ανταπεξέλθουν στο ξέσπασμα του Ολυμπιακού μετά το 6-10 του τέταρτου σετ. Οι "ερυθρόλευκοι" ξέφυγαν 19-14 και από εκεί όλα ήρθαν εύκολα έως το 25-17 και το 3-1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 17 (15/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ.), Τζούρισιτς 10 (8/12, 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (2 άσσοι), Κοκκινάκης 8 (7/15, 1 μπλοκ, 52% υπ.), Γιορντάνοφ 22 (19/31, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (10/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος)/ Στεφάνου (λ. - 77% υπ., 69% άριστες), Μαρούλης, Πότοκνικ 5 (3/6, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 21 (19/35, 2 μπλοκ), Κόβατς 7 (5/8, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 9 (7/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βλαχόπουλος, Δαλακούρας Αν. 13 (9/17, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ.), Κουμεντάκης 16 (14/27, 2 μπλοκ, 57% υπ) / Μίτρεφ (λ. - 68% υπ., 55% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2), Γραμματικάκης 1 (1/1), Κυριακίδης.