Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2013

Κύπελο Κορινθίας : Ο Ατρομητός Χιλιομοδίου 5 - 0 τον Πανευρωστινιακό - Πρόκριση και γοα Παννεμεατικό, Ελλάδα Βέλου και Θύελλα Πετρίου

Οι μίσοι αγώνες για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Κορινθίας  έγιναν σήμερα και  οι πρώτες τέσσερις ομάδες, που εξασφάλισαν την πρόκριση για τα προημιτελικά είναι:  ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου, ο Παννεμεατικός, η Ελλάδα Βέλου και η Θύελλα Πετρίου .
 Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου, ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου, συνέτριψε με 5-0 τον Πανευρωστινιακό . Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από το 1ο ημίχρονο , άνοιξαν το σκορ με το νεαρό Παπαθανασόπουλο.  Το 2-0 πέτυχε ο Θοδωρής Γεώργαρης. Ο Π.Β. Μπαλάφας ανέβασε το σκορ στο 3-0, για να κλείσει το ημίχρονο με το Δημήτρη Τσουμάνη, να διαμορφώνει το 4-0. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 5-0, με τον Π.Β. Μπαλάφα , να σημειώνει και το 2ο προσωπικό του τέρμα. Η ομάδα του Χιλιομοδίου τερμάτισε τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Λέκκας, για εξύβριση στον διαιτητή Ν. Μοντζέλης.
 Στη Νεμέα, ο Παννεμεατικός επικράτησε 2-1 του Σολωμού. Σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, με 2 γκολ του Παπουτσή για τους νικητές και του Δερβίση για τους φιλοξενούμενους
 Στον Συνοικισμό, η Ελλάς Βέλου νίκησε 0-2 τον Κύψελο και πήρε την πρόκριση. Ρούπας και Κλαδάκης (πέναλτι) σημείωσαν τα γκολ
Το πλέον, αμφίρροπο και συναρπαστικό, όπως εξελίχθηκε ματς, έγινε στους Αγίους Θεοδώρους, όπου η τοπική ομάδα και η Θύελλα Πετρίου, έμειναν στο 0-0 μετά και την παράταση και έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί, η Θύελλα πήρε την πρόκριση με 4-5.
Η φάση των "16" ολοκληρώνεται την Τετάρτη 27 Νοεμβρίου (14:30) με τους υπόλοιπους αγώνες του προγράμματος όπου περιλαμβάνει και 2 ντέρμπι σε Δερβένι και Λουτράκι . Στο Δερβένι ο Αστέρας θα αντιμετωπίσει τον Πέλοπα Κιάτου ενώ στο Λουτρακί ο τοπικός Ολυμπιακός μάχεται τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου. Στο Κιάτο η Αναγέννηση θα αναμετρηθεί με τον Ισθμιακό και στα Αθίκια ο Τενεάτης αγωνίζεται με τους Νέους Στιμάγκας.