Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

“Αυτοκτόνησε” η Εθνική Ελπίδων στην Πολωνία - 3-1 αντί 2-2

3-1 αντί 2-2 και στο -6 από την κορυφή οι Ελπίδες
Την ευκαιρία να μείνει κοντά στην πρωτοπόρο Πολωνία έχασε η εθνική Ελπίδων που έκανε καλό πρώτο ημίχρονο αλλά «κατέρρευσε» όταν ο Ποτουρίδης έχασε πέναλτι στο 90ο λεπτό και τη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2 και η Εθνική Ελπίδων γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Πολωνία στην στην Κρακοβία και είδες τις ελπίδες της για πρόκριση το EURO 2013/15 να μειώνονται.
Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και Δήμιος» της Εθνικής ήταν ο 19άχρονος Αρκάντιους Μίλικ της Λεβερκούζεν ο οποίος πέτυχε και τα 3 γκολ των Πολωνών ενώ είχε και ένα δοκάρι. Για την ελληνική ομάδα μείωσε με τον Νίκο Καρέλη σε 2-1 στο 85ο λεπτό, ενώ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2 με το Ποτουρίδη να αστοχεί σε πέναλτι στο 90 και λίγο αργότερα ο Μίλικ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Πολωνία: Σούμσκι, Γιανίτσκι, Τζίβνιελ, Καμίνσκι, Γκόλα, Χράπεκ (94' Νταμπρόβσκι), Ζιελίνσκι (86' Βόλσκι), Φούρμαν, Μίλικ, Βζόλεκ, Παβλόβσκι (77' Λεβαντόβσκι).
Ελλάδα: Διούδης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κίτσιου, Λαγός, Κολοβός (78' Καρέλης), Μπουχαλάκης (84' Σιώπης), Μαυρίας, Διαμαντάκος (76' Βέλλιος), Γιαννιώτας.

Η Πολωνία είναι πρώτη με 15 βαθμούς, αλλά με δύο ματς περισσότερα, ενώ ακολουθούν Τουρκία με 10 και Ελλάδα με 9. Την πρόκριση παίρνουν οι πρώτοι των δέκα ομίλων και οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι.