Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου 2013

Αφεντικό ο Ολυμπιακός, πρώτος και με... διαφορά! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 72-67

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε τη διαφορά (+5), ο Ολυμπιακός την... πήρε (72-67) και με δύο νίκες στην κανονική περίοδο πήρε αβαντάζ για το πρωτάθλημα και ψυχολογικό πλεονέκτημα για το Κύπελλο.
Ούτε +4, ούτε -4, ούτε διαφορές… Ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον νόμο του ΣΕΦ, «καθάρισε» για δεύτερη φορά φέτος τον Παναθηναϊκό (72-67) και πάει με πλεονέκτημα έδρας στη μάχη για τον τίτλο! Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο, αλλά από την στιγμή που πήραν «αέρα» έξι έως 10 πόντων, δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Ο Ολυμπιακός είχε τον χαρακτήρα που είχε μέχρι και πέρυσι ο Παναθηναϊκός, βάζοντας όλα τα μεγάλα σουτ, είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και από την στιγμή που πήγε το ματς στον δικό του ρυθμό δεν αντιμετώπισε πρόβλημα…
Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερη ενέργεια, περισσότερες λύσεις στην επίθεση και έφτασε στη νίκη πιο εύκολα από όσο θα περίμενε. Ο Παναθηναϊκός άντεξε μόνο όσο ο Διαμαντίδης και ο Σχορτσανίτης κουβαλούσαν την ομάδα στις πλάτες τους αλλά τέτοια ματς δεν μπορεί να τα κερδίσει κάποιους έχοντας μόνο δύο παίκτες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο ματς, είχε στα πρώτα λεπτά εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας και βρέθηκε να προηγείται με 4-11, την ώρα που ο Ολυμπιακός ήταν εγκλωβισμένος στην επίθεσή του.
Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα, ανοίγοντας το ρυθμό και με επί μέρους 13-3 βρέθηκαν μπροστά με 17-14. Η είσοδος του Σχορτσανίτη άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Σερμαντίνι έκανε δύο γρήγορα φάουλ, ο Χάινς αδυνατούσε να αντιμετωπίσει τον Big Sofo και έτσι οι πράσινοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2 (20-22).
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να “ταΐζει” τον Σχορτσανίτη και διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Σπανούλης που ήταν άστοχος επιδίωξε τις επαφές, κέρδισε φάουλ και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έδωσε λύσεις στην ομάδα του.
Ο Ολυμπιακός που βρήκε τρόπο να αντιμετωπίσει με παγίδες τον Σχορτσανίτη, πήρε δύο καλάθια από τον Λο και προηγήθηκε με 5 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (38-33). Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε δικαιολογημένα για φάουλ πάνω στον Γκιστ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι διαιτητές αν και το είδαν θεώρησαν, λανθασμένα, ότι ήταν εκπρόθεσμο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο έξω από τα 6.75 με τους Σπανούλη, Παπανικολάου και Περπέρογλου, στέλνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (56-46). Ο Διαμαντίδης κράτησε τον Παναθηναϊκός, μείωσε στους 6 (58-52).
Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις και αυτό φάνηκε στην τελευταία περίοδο. Ο Περπέρογλου και ο Λο ανέλαβαν δράση, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει αφού έχασε πάρα πολλά αμυντικά ριμπάουντ και το ματς τελείωσε νωρίς. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 11 πόντους (71-60) και το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης “καπάρωσαν” την πρωτιά της κανονικής περιόδου αφού νίκησαν για δεύτερη φορά τους αντιπάλους τους.
Ο Σπανούλης ήταν άστοχος αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν πολύτιμες λύσεις από τους Λο και Περπέρογλου ενώ Παπανικολάου και Πρίντεζης βοήθησαν και στην άμυνα. Ο Παναθηναϊκός είχε μόνο τους Διαμαντίδη και Σχορτσανίτη ενώ ο Λάσμε έβαλε καλάθια στο τέλος όταν όλα είχαν κριθεί. Μπανκς, Μπράμος και Καπόνο ήταν σαν να μην πήγαν στο ΣΕΦ και ο Πεδουλάκης αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει για αρκετή ώρα τον Ξανθόπουλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-33, 58-52, 72-67

Ολυμπιακός: Χάινς 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λο 12 (4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Άντιτς 2, Σπανούλης 11 (2/11 σουτ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Περπέρογλου 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάουελ 5 (2/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 11 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (1/1 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Σχορτσανίτης 14 (5/5 δίποντα, 4/7 βολές), Μπράμος (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μασιούλις 4 (1/5 σουτ), Καπόνο 3 (1/3 τρίποντα), Λάσμε 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής 5 (1/4 τρίποντα), Διαμαντίδης 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Γκιστ 3 (1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπανκς 2 (1/6 σουτ), Ξανθόπουλος 4 (2/6 σουτ, 2 λάθη).