Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012

7ος Όμιλος: Αήττητη στην κορυφή η Ερμιονίδα

Την πέμπτη της νίκη κατέκτησε η Ερμιονίδα η οποία έφυγε με το «τρίποντο» (1-0) από την έδρα του Πανναυπλιακού. Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες μετράει η Ερμιονίδα που με τη νίκη της επί του Πανναυπλιακού Ηρακλή «έπιασε» κορυφή. Από κοντά και η Χαλκίδα που επικράτησε 2-0 κόντρα στον Ευβοϊκό Αγ. Νικολάου, με τον Γκιόκα να σημαδεύει δύο φορές σωστά στην αντίπαλη εστία,σο 26' και στο 41' .
Στην Ελευσίνα ο Πανελευσινιακός χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα επιβλήθηκε 3-0 του Πέλοπα Κιάτου. Μόλις στο 5' ο Κατσικιάς σημάδεψε το δοκάρι του Χασαμπέλι, ενώ στο 20' με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 52' ο Σιδηρόπουλος διαμόρφωσε το 2-0, με τον Παπαϊωάνου να μη μπορεί στο 68' να μειώσει το σκορ, αφού το σουτ σταμάτησε στο δοκάρι.
Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τελικό 3-0 με το γκολ του Παπανικολάου, με σουτ εκτός περιοχής.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Πέτρος Ξανθόπουλος): Τσακιρτζίδης, Μπαγδάτογλου, Τζαφεράκος, Τερλελής, Ευαγγέλου, Σιδηρόπουλος (78' Τύρπος), Μιχελής, Μακρίδης, Κατσικιάς (75' Τούσης), Μαλισιώβας (76 Ζαχαρόπουλος), Παπανικολάου,
ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ (Βασίλης Τζαλακώστας): Χασαμπέλι, Χουσελάς, Μακρής (46' Στασινόπουλος Λ.), Στασινόπουλος Δ., Βελέτζας, Παπαϊωάννου, Πετρόπουλος, Παπαβασιλείου, Πράττος, Λίλιος (76' Λυμπερόπουλος), Μπούκης

Ο Πορτοχελιακός ηττήθηκε εντός έδρας 3-0 από τον Παναργειακό. Στο 31΄ ο Μπούρας με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ένα λεπτό πριν, το τέλος του ημιχρόνου ο Κάπλατζης με πλασέ ύστερα από σέντρα του Μπούρα πέτυχε το 0-2 .
Στο 84' έγινε το 0-3 με ένα γκολ πού μόνο ο επόπτης Τάγκαλης είδε αφού στο πλασέ του Αγγελόπουλου η μπάλα δεν πέρασε ποτέ την γραμμή του τέρματος με αποτέλεσμα να εξαγριωθούν οι φίλαθλοι της τοπικής ομάδας , όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων αποφεύχθηκαν τα χειρότερα

Τέλος ο Μανδραϊκός με το εντυπωσιακό 4-0 έφυγε από τα Λουκίσια με το «τρίποντο»,  με τον Κουσκουνά να βρίσκεται σε μεγάλη ημέρα. Ο Ξύδης στο 4' άνοιξε το σκορ για τους
φιλοξενούμενους, για να έρθει ο Κουσκουνάς στο 42' και στο 54' να κάνει το 3-0.
Ο Νάκας στο 86' διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την ομάδα της Μάνδρας