Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Ασπρόκαμπος και ΠΑΣ Κλένια "συγκάτοικοι στο ρετιρέ" στη Β΄ κατηγορία Κορινθίας. Ο Πανευρωστινιακός πέρασε νικηφόρα από τη Λυκοποριά!

Με την 3η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β΄  κατηγορίας Κορινθίας σήμερα Κυριακή. Μια αγωνιστική όπου με τις επιτυχίες ο ΑΟ Ασπροκάμπου, και ο ΠΑΣ Κλένια βρέθηκαν «συγκάτοικοι στο ρετιρέ» της βαθμολογίας , εκμεταλλευόμενοι και το ρεπό του ΑΣ Ρομά Ζευγολατιού.

Μεγάλη νίκη με 3 – 2 σημείωσε μέσα στο  Σπαθοβούνι ο Ασπρόκαμπος που πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με  τον ΠΑΣ Κλένια με την νίκη του με 4 – 1 επί του Αγίου Γεωργίου.

Άτυχος στάθηκε ο Πανσολυγειακός που έχασε 2 – 1 στο Κιάτο, από τον Αετό Κρυονερίου

Στην Λυκοποριά στο ντέρμπι της Δυτικής Κορινθίας  ο ΑΟ Λυκοποριάς έχασε 1 – 2

από τον Πανευρωστινιακό. Η νίκη ήρθε στο φινάλε και πολύ δύσκολα για τον Πανευρωστινιακό, καθώς η Λυκοποριά ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και είχε τις ευκαιρίες να πάρει τους πρώτους βαθμούς της. Στο 13’ ο Μητρόπουλος έκανε το σουτ για να αποκρούσει ο Γεωργίτσας. Η Λυκοποριά απάντησε στο 39’ με την ευκαιρία του Μπακιάσι, που απέκρουσε ο Φειδάκης, για να κλείσει το ημίχρονο με την κεφαλιά του Κουτρούλη (44’) να περνά λίγο άουτ. Στην επανάληψη  ο διαιτητής Βλαντής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των Ροζενιωτών σε χέρι του Κασκαρά. Ο Μητρόπουλος το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 (52’). Στο 64’ ο Σιώζος για την Λυκοποριά δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Φειδάκη, ενώ στο 67’ ο ίδιος παίκτης είχε φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 71’ οι "φυτοριούχοι"  κέρδισαν πέναλτι που  εκτέλεσε εύστοχα ο Σιώζος ισοφαρίζωντας 1-1. Στο 76’ ο Φειδάκης είχε νέα καλή επέμβαση στο σουτ του Μπακιάσι. Η πρώτη απειλή από πλευράς Πανευρωστινιακού ήρθε στο 84’ με τον Πατινιώτη και στο 89’ μετά από ολιγωρία στην άμυνας της Λυκοποριάς, ο Μητρόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-2.

Στο 92’ ο Μπελίτσης έκανε την κεφαλιά για τους γηπεδούχους, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ, για να κρατήσουν έτσι, οι φιλοξενούμενοι τη σπουδαία νίκη.

ΛΥΚΟΠΟΡΙΑ: Γεωργίτσας, Κουτρούλης, Μάργαζης, Αντωνόπουλος, Μπελίτσης, Κοσμίδης (65’ Χαραλάμπης), Μερκούρης (57’ Παπαμεντζελόπουλος), Κασκαράς, Σιώζος, Παπαδημητρίου, Μπακιάσι

ΠΑΝΕΥΡΩΣΤΙΝΙΑΚΟΣ: Φειδάκης Β., Βαγιού (81’ Αθανασόπουλος), Τόλιας Β. (61’ Μπουλούμπασης), Χίλα, Νικολακόπουλος, Ντολάνι, Μιχαλόπουλος, Τζαβάρας, Μητρόπουλος, Κουνάβης, Φειδάκης Π. (77’ Πατινιώτης)

Την πρώτη του νίκη με το ευρύ 4 – 0 σημείωσε ο Ηρακλής Λεχαίου επί του  Βελλερεφώντα Αρχαίας Κορίνθου.

Εκτός έδρας νίκες πέτυχαν ο ΑΟ Μαψός με 2 - 1 επί του Εθνικού Ξυλοκερίζης και η  Πρόοδο Αγίου Βασιλείου με 1 – 0 επί του Αστέρα Κορίνθου.