Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Ελλάδα - Μολδαβία 2-0: Πήρε το τρίποντο η Εθνική με Μπακασέτα

Ελλάδα - Μολδαβία 2-0: Πήρε το τρίποντο η Εθνική

Έχοντας για σκόρερ τους Μπακασέτα (45') και Μάνταλο (50'), η Εθνική ομάδα νίκησε τη Μολδαβία με 2-0 και πήρε το πολύτιμο τρίποντο στα προκριματικά του Nations League.

Η Εθνική ομάδα έφτασε τους 7 βαθμούς στον όμιλο της στο Nations League. Μετά την ισοπαλία (0-0) με τη Σλοβενία και την επικράτηση απέναντι στο Κόσοβο (1-0), η Ελλάδα νίκησε και τη Μολδαβία με 2-0. Σε ένα ματς που ο Τζον Φαν Σιπ παρέταξε την ομάδα μας με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας τον Κώστα Φορτούνη στον πάγκο.

Η Εθνική μας ομάδα άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ύστερα από εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Παυλίδης) του Μπακασέτα. Μάλιστα, ο Πόσματς δέχτηκε κόκκινη κάρτα και ο αντίπαλος συνέχισε με 10 παίκτες.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το 2-0 έχοντας αυτή τη φορά σκόρερ τον Μάνταλο. Ο Μπακασέτας έδωσε την ασίστ και ακολούθως εκείνος έκανε το κοντρόλ, σούταρε με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 93', η Εθνική είχε και δοκάρι με τον Φορτούνη.

Ελλάδα (Φαν Σιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος (69' Ρότα), Γιαννούλης, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Κουρμπέλης (83' Μπουχαλάκης), Ζέκα, Λημνιός (76' Πέλκας), Μάνταλος (70' Φορτούνης), Μπακασέτας, Παυλίδης (83' Φούντας).

Μολδαβία (Ενγκίν Φιράτ): Ναμάσκο, Άρμας, Πόσματς, Μούντρατς, Ρεάμπτσιουκ, Πλάτιτσα, Τσότσιουτς, Ράτσα (66' Μαραντίτσι), Κάϊμάκοβ (46' Επουρεάνου), Ιονίτσα (76' Ράκου), Νικολαέσκου (58' Μιλιντσεάνου)