Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2016

Παραμένει αήττητος... Πρώτη απώλεια για Ολυμπιακό, έμεινε στο 1-1 με τον Πλατανιά

Πρώτη απώλεια για Ολυμπιακό, έμεινε στο 1-1 με τον Πλατανιά
Στα Περιβόλια, έπειτα από 17 διαδοχικές νίκες, έκανε... στάση το «ερυθρόλευκο τρένο», χωρίς ωστόσο να... εκτροχιαστεί από τον στόχο του. Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1 με τον Πλατανιά, ο οποίος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ράμος στο 34' για να ισοφαριστεί από τον Φορτούνη στο 72', με τους Ερυθρόλευκους πάντως να διατηρούν ζωντανό τον στόχο τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος χωρίς ήττα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και στα πρώτα λεπτά απείλησε τρεις φορές με τους Ντουρμάζ και Ιντέγε, ωστόσο, η ομάδα που έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία στο ματς ήταν ο Πλατανιάς. Από τη σέντρα του Αποστολόπουλου στο 13΄, ο Μενδρινός έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ρομπέρτο ήταν σε ετοιμότητα και με σπουδαία επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Με το πέρασμα του χρόνου οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι κι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού στη μεσαία γραμμή άρχισαν να βγαίνουν με απειλητικές διαθέσεις στην επίθεση.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν καλό ρυθμό και στο 24΄ το ματς διακόπηκε για περίπου 10 λεπτά, λόγω πτώσης της τάσης των πυλώνων του γηπέδου. Με την επανέναρξή του οι Χανιώτες απείλησαν και πάλι, αυτή την φορά με το σουτ του Γουνδουλάκη από πλάγια στο 34΄ που βρήκε και πάλι στη σωστή θέση τον Ρομπέρτο.

Ένα λεπτό μετά, όμως, ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού νικήθηκε από τον Ράμος, ο οποίος αφού απέφυγε τον Σαλίνο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Αμέσως μετά το γκολ οι Πειραιώτες ανέβασαν ρυθμούς, είχαν το σουτ του Ντομίνγκεζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων που απόκρουσε δύσκολα ο Σωτηρίου, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ιντέγε έχασε καταπληκτική ευκαιρία στο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά.

Στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0, όταν μετά τη σέντρα του Αποστολόπουλου ο Ράμος δεν πρόλαβε από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ανούσια υπεροχή είχε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά όλες τους επιθέσεις σταματούσαν έξω από την περιοχή του Σωτηρίου, ενώ σε όσες περιπτώσεις επιχειρήθηκαν σέντρες μέσα σε αυτή οι αμυντικοί του Πλατανιά βρίσκονταν σε ετοιμότητα. Σε μία από τις λιγοστές αντεπιθέσεις που κατάφερε να βγάλει στο διάστημα αυτό ο Πλατανιάς απείλησε με το σουτ του Γουνδουλάκη στο 61΄ που απόκρουσε ο Ρομπέρτο. Πρώτη φορά που οι Πειραιώτες απείλησαν στο β΄ 45λεπτο ήταν στο 69΄ με το σουτ του Πάρντο μέσα από την περιοχή που πρόλαβε να απομακρύνει με προβολή ο Μπανανά.

Με τυχερό τρόπο ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στο 72΄. Από το σουτ του Ντουρμάζ αρκετά έξω από την περιοχή η μπάλα βρήκε σε πόδι παίκτη του Πλατανιά ξεγέλασε τον Σωτηρίου που παρ΄ όλα αυτά απομάκρυνε και στο «ριμπάουντ» ο νεοεισελθών Κώστας Φορτούνης έφερε το ματς στα ίσια (1-1).
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ.Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Στανισλάβιεβιτς, Μενδρινός (74΄ Ανγκούλο), Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης (82΄ Μιλούνοβιτς), Ράμος (88΄ Δημήτρης).