Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2015

Football League (17η αγωνιστική): ΑΕΚ-Αχαρναϊκός 2-0

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Αχαρναϊκό με 2-0 αν και έδειξε σημάδια κόπωσης από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο.
Η Ένωση απειλήθηκε ελάχιστα στο πρώτο μέρος αλλά δεν απείλησε κιόλας πολλές φορές. Ωστόσο, κατάφερε να πετύχει ένα γκολ, σε ένα κομβικό σημείο καθώς ο Μπαρμπόσα βρήκε δίχτυα στο 40ο λεπτό. Ο Πορτογάλος δέχτηκε την μπαλιά από τον Πλατέλλα μέσα στην περιοχή και με ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αχαρναϊκού.
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 44ο λεπτό έχασαν σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Άντονι βρήκε με κάθετη πάσα τον Καλογερόπουλο αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε μόλις άουτ.
Στην επανάληψη, η ΑΕΚ πήγε το παιχνίδι σε πιο χαμηλό ρυθμό καθώς είχε το προβάδισμα ενώ δεν ήθελα να σπαταλήσει περισσότερες δυνάμεις ενόψει και της δύσκολης συνέχειας.Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν και σε ένα δεύτερο τέρμα. Στο 79ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο "συνήθης ύποπτος" Αραβίδης σκόραρε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι για το 2-0.