Τετάρτη 7 Ιανουαρίου 2015

«Tσέκαραν» τα εισιτήρια στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος Αστέρας Τρίπολης, Βέροια, Λεβαδειακός, Ηρακλής, Απόλλων Σμύρνης και Τύρναβος

Livescore: Κέρκυρα - ΠΑΟΚ (0-0 45'), ΠΑΣ - Καλαμαριά (1-1 45')
Τα «εισιτήρια» για την επόμενη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, «τσέκαραν» οι Αστέρας Τρίπολης, Βέροια, και Λεβαδειακός από τη Σούπερ Λιγκ, ενώ από τους εκπροσώπους της Football League, πέρασαν οι Ηρακλής, Απόλλων Σμύρνης και Τύρναβος. Στον ίδιο δρόμο θα προσπαθήσει να ακολουθήσει ο ΠΑΟΚ που αγωνίζεται στην Κέρκυρα για τον 2ο όμιλο και χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων. Στο άλλο ματς του ομίλου, ο ΠΑΣ Γιάννενα αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Παράλληλα, ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετρά μία νίκη και μία ισοπαλία στις πρώτες δύο αγωνιστικές του 1ου ομίλου, φιλοξενείται από τον Φωστήρα.

*Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν Τύρναβος και Αστέρας Τρίπολης που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Αλκαζάρ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 7ο όμιλο της διοργάνωσης.  Ο Αστέρας «άγγιξε» το γκολ στο 21ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Παπαχρήστου από τη σέντρα του Τίε Μπι «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη. Ο Τύρναβος «άνοιξε το σκορ» στο 37΄ με τον Καραμανλή, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα μετά την εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου και με πλασέ «έγραψε» το 1-0. Όμως, οι Αρκάδες ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με την... οβίδα του Μούκαμ, η οποία έστειλε αρχικά την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Τυρνάβου.
ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Λαμπρόπουλος, Καραμανλης, Κισκαμπάνης, Κυριάκος, Παπασάββας (68΄ Χαλούλος), Παληγεώργος (78΄ Φράνκο), Ντατίδης, Γεωργίου (56΄ Ποκόνγκ), Μιλουτίνοβιτς, Σολφερίνο.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Γογωνάς, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Παπαχρήστος (59΄ Ρόλε), Μουνάφο (73΄ Τορμένα), Τίε Μπι, Νίκο Φερνάντες, Μούκαμ (64΄ Γιαννιώτας), Τσόφλιος.
*Εκτός της φάσης των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας έμεινε η Καλλονή, παρά την επιβλητική νίκη 5-0 επί του Αιγινιακού στη Μυτιλήνη, σε αναμέτρηση για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου, καθώς την ίδια ώρα ο Τύρναβος πήρε το βαθμό που χρειαζόταν στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λάρισα (1-1).
* Την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας σημείωσε η Ερμιονίδα. Το συγκρότημα του Μπολάνο, χωρίς άγχος αφού είχε «αποχαιρετήσει» από την προηγούμενη κιόλας αγωνιστική την υπόθεση πρόκριση, επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη στο γήπεδο του Κρανιδίου και έκλεισε με τις καλύτερες των εντυπώσεων την παρουσία του στον εφετινό θεσμό. Την ίδια τύχη είχαν και οι Κρήτες που κατέλαβαν την τέταρτη και τελευταία θέση στον 6ο όμιλο με μόλις ένα βαθμό σε τρεις αγώνες. Τα γκολ της Ερμιονίδας σημείωσαν οι Στάικος (4`) και Κουτσοσπύρος (37`).
Ερμιονίδα (Μπολάνο): Ραχιώτης, Παπανικολάου, Μηλιώτης, Τούτοριτς, Ιασωνίδης, Κιοσές, Ταπέ, Στάικος, Τσακόν, Παβίσεβιτς, Κουτσοσπύρος
Εργοτέλης (Ταουσιάννης): Σαράνοφ, Ρέντζας, Πίτσος, Παντελάκης, Κούτρης, Μπογκντάνοφ, Κασναφέρης, Μπουρσέλης, Μπαμ Μπαμ, Παμλίδης,
*Βέροια και Απόλλωνας Σμύρνης «μοιράστηκαν» βαθμούς στη μεταξύ τους αναμέτρηση και εξασφάλισαν την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Το ματς που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας και ήταν στο πλαίσιο του 6ου ομίλου έληξε 1-1 με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο γκολ μόλις στο 22ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Αλίπιο. Η ομάδα της Ημαθίας ισοφάρισε στο 78` με κοντινή προβολή του Χάσελμπαινκ, ο οποίος με το τέρμα αυτό χάρισε στην ομάδα του και την πρωτιά στον όμιλο με συνολικά επτά βαθμούς, δύο περισσότερους από το συγκρότημα της Ριζούπολης.
* Πρωτιά με νίκη για τον Λεβαδειακό. Η ομάδα του Παντελίδη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας επικράτησε 2-0 του Εθνικού Γαζώρου στο δημοτικό στάδιο Σερρών και κατέκτησε την πρώτη θέση με επτά βαθμούς, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τη φάση των ομίλων χωρίς να κατακτήσουν βαθμό. Τα τέρματα των νικητών σημείωσε ο Μιλοσάβλιεφ στο 41ο και 80ο λεπτό. Να σημειωθεί ότι οι Σερραίοι στο 25ο λεπτό έχασαν μοναδική ευκαιρία για να βρεθούν μπροστά στο σκορ, όμως ο Χατζηδημητρίου ήταν άστοχος από τα 11 βήματα.
* Πανηγυρική πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ηρακλής, αφήνοντας εκτός συνέχειας τον Πλατανιά στην έκπληξη του 4ου ομίλου. Ο «γηραιός» σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τους Κρήτες στο γήπεδο των Περιβολίων με αποτέλεσμα να φτάσει τους πέντε βαθμούς. Ο Πλατανιάς με μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα έμεινε στην τρίτη θέση της κατάταξης με τέσσερις βαθμούς.

Στις αναμετρήσεις για την 3η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: