Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014

Ποιος τελικός; "Παρέλαση" του Ολυμπιακού μέσα στη Μάλαγα

Ποιος τελικός; `Παρέλαση` του Ολυμπιακού μέσα στη Μάλαγα

Ο Ολυμπιακός στα δύσκολα θυμήθηκε ότι είναι πρωταθλητής Ευρώπης. Ήταν με την... πλάτη στον τοίχο και έδειξε στην Μάλαγα ότι ξέρει να κερδίζει τους "τελικούς". Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν άνετα με 80-63 και έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σπανούλης που σημείωσε 20 πόντους.

Από την πρώτη στιγμή ο Ολυμπιακός έδειξε ότι το ματς θα το πάρει. Μπήκε με το πόδι... στο γκάζι και με τον Σπανούλη να κάνει ό,τι θέλει στην άμυνα της Μάλαγα, βρέθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο στο +14.

Οι Ισπανοί αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 5 πόντους. Ο Λοτζέσκι έκανε σπουδαίο ματς και έδωσε λύσεις σε πολλά σημεία ενώ η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αυτή που του έδινε σιγουριά σε κάθε φάση.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ένα σερί 6-0 έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή και ο Ολυμπιακός δεν ξανακοίταξε πίσω. 2 τρίποντα του Σπανούλη στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και στην αρχή του τέταρτου οριστικοποίησαν τη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης.

Η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους και να ολοκληρωθεί το ματς στο 80-63. Αυτή ήταν η 4η φετινή νίκη του Ολυμπιακού επί της Μάλαγα. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν σημαντικό βήμα πρόκρισης αλλά χρειάζονται νίκες και στα ματς με Εφές και Παναθηναϊκό για να είναι σίγουρα στην επόμενη φάση.

Σπανούλης, Λοτζέσκι και ο Μάντζαρης με τις 9 ασίστ οι κορυφαίοι της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 34-41, 50-63, 63-80

Μάλαγα: Τοντόροβιτς, Σαμπόνις 2, Ουρτασούν 13 (4/10 σουτ), Κάλογουεϊ 2, Σουάρεθ 8 (2/8 τρίποντα), Γκρέιντζερ 6, Βάσκες 6 (5 ριμπάουντ), Ενγκιράνε, Τούλσον 4 (0/3 τρίποντα), Κουζμίνσκας 2 (1/6 σουτ), Ντράγκιτς 10 (2/6 τρίποντα), Στίματς 10 (3/4 σουτ).

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σερμαντίνι 6, Ντάνστον 7 (2/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σπανούλης 20 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Παπαπέτρου 8 (2/3 τρίποντα), Σλούκας 6 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σίμονς 2, Μάντζαρης 2 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καββαδάς 2, Λοτζέσκι 18 (7/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα)