Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» τέσσερις φορές στην Κομοτινή, νίκες για Ατρόμητο και ΟΦΗ

Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» τέσσερις φορές, νίκες για Ατρόμητο και ΟΦΗ
Με πρωταγωνιστή τον Σάμαρη (2 ασίστ, 1 γκολ) ο Ολυμπιακός πέρασε με 4-1 από την έδρα του Πανθρακικού και πάει φουριόζος στο Παρίσι. 7 φορές τις πρώτες 12 αγωνιστικές οι “ερυθρόλευκοι” έχουν σκοράρει από 4 γκολ και πάνω και κυνηγούν με αξιώσεις το “στοιχειωμένο” ρεκόρ των 103 τερμάτων.

Ο Πανθρακικός κατάφερε να περιορίσει σημαντικά τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας καλά τους χώρους, ενώ παράλληλα έβγαινε έξυπνα στην αντεπίθεση. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως κατάφεραν να προηγηθούν από μία στημένη φάση όταν από το φάουλ του Σαμαρή ο Μανωλάς με εντυπωσιακό άλμα και κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 21ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν στο 29΄με τον Μπαϊκαρά και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 42΄όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση ο Ίγκορ νίκησε τον Ρομπέρτο.
Η είσοδος του Κάμπελ στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε την εικόνα του Ολυμπιακού, ενώ ο Κοσταρικανός κατάφερε να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στο 53΄όταν μετά την σέντρα του Βάις η κεφαλιά πήρε περίεργη τροχιά, ξεγέλασε τον Κουτσόπουλο και κατάληξε στα δίχτυα.
Έξι λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες εδραίωσαν το προβάδισμα τους με τον Σάμαρη να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Ο Πανθρακικός προσπάθησε να επιστρέψει αλλά ο Ρομπέρτο είπε “όχι” στον Παπαγεωργίου στο 70ο λεπτό. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Σαβιόλα μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Σάμαρη στο 88ο λεπτό.
Ήταν η 2η συνεχόμενη τεσσάρα για τον Ολυμπιακό που στις 7 από τις πρώτες 12 αγωνιστικές έχει πετύχει από 4 γκολ και πάνω κυνηγώντας το ρεκόρ των 103 γκολ της σεζόν 1973-74.
Πανθρακικός (Μάντζιος): Κουτσόπουλος, Χρήστου, Παπαγεωργίου, Μαξίμ, Σαρακατσάνος, Ντιόγκο, Τριανταφύλλου (84' Χασομέρης), Κάσες (67' Ζεκίνια), Μπαϊκαρά, Ιγκόρ, Τζάνης.
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Παπάζογλου, Μανωλάς (75' Τόρες), Παπαδόπουλος, Μπονγκ, Σάμαρης, Εντινγκά, Φουστέρ, Ντομίνγκες (46' Κάμπελ), Βάις (62' Μασάντο), Σαβιόλα.

Νωρίτερα, ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 της Βέροιας στο Περιστέρι με γκολ του Καραγκούνη στο 43 και  επέστρεψε έπειτα από δύο αγωνιστικές στις νίκες.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Τσενάμο, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Νάστος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Καραγκούνης (81΄ Γεωργίου), Ούμπιντες, Δημούτσος (90΄ Καραμάνος), Μπρίτο (72΄ Πίτου Γκαρσία), Παπαδόπουλος
ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Τζόναθαν (46΄ Αναστασόπουλος), Μρντάκοβιτς (58΄ Μάνος), Μπεν, Σισοκό, Σιόντης, Αμαραντίδης, Μπαργκάν, Ορέστες, Οστοϊτς, Αποστολόπουλος (77΄ Τζημογιάννης), Τραπ

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ πανηγύρισε ο ΟΦΗ, που επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής. Ο Μακρής στο 28' σημείωσε το νικητήριο γκολ για τους Κρήτες, που ξέφυγαν κάπως από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με την «ελαφρά ταξιαρχία», η οποία παραμένει στις τελευταίες θέσεις.
 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λόρι Σάντσεζ): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Αλβαρες, Δεληζήσης (40΄ Παπαζαχαρίας), Κανακούδης, Καμαρά, Κόρμπος, Φαρινόλα, Διαμάντης (55΄ Μίνγκας), Γκουέλα (70΄ Τσιλιγκίρης), Πετρόπουλος
ΟΦΗ (Σα Πίντο):
Φερνάντεζ, Τριποτσέρης, Ζόρο, Κουτσιανικούλης (90΄ Βερόν), Παπάζογλου, Κάλαϊτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης (6΄ Μονιάκης / 68΄ Ογιος), Μπούρμπος, Μακρής, Μιλιάζες

Στις σημερινές αναμετρήσεις για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 0-1
Ατρόμητος-Βέροια 1-0
Πανθρακικός - Ολυμπιακός 1-4

Η 12η αγωνιστική συνεχίζεται αύριο Κυριακή, όπου ξεχωρίζει το ντέρμπι του βορρά ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Αρη, και τελειώνει τη Δευτέρα με τον αγώνα του Λεβαδειακού με τον Πανιώνιο.

Το πρόγραμμα (όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από την NOVA) έχει ως εξής: