Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022

Εuropa League: Ο ΜακΤόμινεϊ στο 93' στέρησε από την Ομόνοια ιστορική ισοπαλία στο Ολντ Τράφορντ!

Europa League: Η Ομόνοια «λύγισε» στις καθυστερήσεις με 1-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Όλα τα αποτελέσματα

Η Ομόνοια “πάλεψε” μέχρι το φινάλε στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έφθασε μερικά δευτερόλεπτα από μία ιστορική ισοπαλία, αλλά τελικά ηττήθηκε με 1-0 και γκολ στις καθυστερήσεις, στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο ΜακΤόμινεϊ με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόντρες στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έλυσε το… γόρδιο δεσμό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και “καταδίκασε” την Ομόνοια στην

τέταρτη ήττας της στον 5ο όμιλο. Παρόλα αυτά, η κυπριακή ομάδα, συνεχίζει να έχει ελπίδες για το Conference League, αφού βρίσκεται στο -3 από τη Σέριφ Τιρασπόλ, με δύο ματς να απομένουν για το φινάλε των ομίλων.

Όσο οι «κόκκινοι διάβολοι» υπολείπονται της πρωτοπόρου κι απόλυτης (4 στα 4) Ρεάλ Σοσιεδάδ (3-0 τους Μολδαβούς που έπαιζαν 10, λόγω αποβολής του Ζοχουρί στο 33' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ).

Από τα άλλα ματς της βραδιάς, ξεχώρισε από ελληνικό ενδιαφέρον, η απίθανη νίκη της Τράμπζονσπορ με 4-0 επί της Μονακό, με τον Τάσο Μπακασέτα να έχει δύο ασίστ στο ματς και να οδηγεί την ομάδα του σε νίκη πρόκρισης. Η Τραμπζονσπόρ “έπιασε” τους Μονεγάσκους στη δεύτερη θέση του 8ου ομίλου και βρέθηκε στο -3 από τη Φερντσβάρος στην κορυφή.

Σημαντικότατη νίκη με 2-1 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα πήρε η Φερεντσβάρος, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του ομίλου και αφήνοντας τελευταίους τους Σέρβους.

1ος όμιλος

Δεύτερη πεντάρα στην Ζυρίχη η Αϊντχόφεν: μετά το 5-1 της προηγούμενης εβδομάδας, στην Ελβετία, επικράτησε 5-0, κι εντός έδρας παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης αναμέτρησης.

3ος όμιλος

Η Λουντογκόρετς κέρδισε 2-0 την ουραγό και δίχως νίκη Ελσίνκι και είναι στο +3 από τη Ρόμα του Μουρίνιο, αλλά και στο -3 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μπέτις

4ος όμιλος

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε της ουραγού κι άποντης Μάλμε με πέναλτι του Κνόχε στο 89' κι είναι δεύτερη στον πόντο από την Μπράγκα.

6ος όμιλος

Παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Στουρμ Γκρατς, λόγω αποβολής του Λατσάρι στο 45'+2', η Λάτσιοπ προηγήθηκε 2-1 μέχρι το 83', όταν ισοφαρίστηκε για το τελικό 2-2, από τον Μπόβινγκ.

Έτσι με τα δύο ματς του γκρουπ να λίγουν 2-2 όλες οι ομάδες έχουν από 5 πόντους και θα γίνει χαμός στις δύο τελευταίες αγωνιστικές!