Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022

Conference League: Πρόκριση η «απόλυτη» Γουέστ Χαμ, πεντάρα στην Στεάουα η Σίλκεμποργκ!

Στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου η Γουέστ Χαμ συνέχισε την ...προπαίδεια του τρία νικώντας για 4η φορά σε ισάριθμα ματς στον όμιλο της και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Εuropa League.

«Θύμα» της η Άντερλεχτ π Ο Μπενραμά στο 14' με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και ο Μπόουεν πέτυχε στο 30' το 2-0 για τα «σφυριά». Λίγο πριν τη λήξη η Άντερλεχτ μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εσπόζιτο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σίλκεμποργκ συνέτριψε 5-0 την... Στεάουα και μάλιστα μέσα στο Βουκουρέστι!
Ο Κούσκ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κλίνγκε έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Τένγκστεντ έκανε το 0-3 στο 65' και ο Γιόργκενσεν με δύο γκολ στο 68' και το 70' ολοκλήρωσε το θρίαμβο επί των ουραγων και δίχως νίκη Ρουμάνων φέρνοντας την ομάδα του δεύτερη στο +2 από την Άντερλεχτ.

3ος όμιλος

Στο Ισραήλ λίγο έλειψε η Χάποελ Μπέρ Σεβά να κάνει ζημιά στην Λεχ Πόζναν όμως οι Πολωνοί πήραν το «Χ» και παρέμειναν στη 2η θέση του ομίλου. Ο Εμέντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με πέναλτι στο 9ο λεπτό με τον Σίμτσακ να ισοφαρίζει λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους σε 1-1 σκορ που έμεινε και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, διατηρώντας τους Ανατολικοευρωπαίους δεύτερους και τους Ισραηλινούς τρίτους

4ος Όμιλος

«Μπαμ» η Σλοβάκο πήρε ιστορική νίκη απέναντι στη Νις στην Κυανή Ακτή. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με γκολ του Ντιόπ στο 14' και πήγαν με το προβάδισμα στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος (75') ο Τόμιτς ισοφάρισε σε 1-1 για την Σλοβάκο η οποία ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στο 87' με τον Ράινμπεργκ που διαμόρφωσε το τελικό 1-2 κι ενώ οι «αετοί» (που έπεσαν δεύτεροι πίσω από την Παρτιζάν.) έπαιζαν 10 λόγω αποβολής του Τοντιμπό.

5ος όμιλος

Η Βαντούζ υποδέχθηκε την Ντνίπρο στην Ελβετία με την ουκρανική ομάδα να καταφέρνει στο 25' να πάρει το προβάδισμα με γκολ του Χαμάς.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν χάρη σε γκολ του Ράστοντορ στο 30', αλλά με τον Ντόβμπικ στο 92' η Ντνίπρο πήρε το τρίποντο που την έφερε δεύτερη στο +4 από τον Απόλλωνα Λεμεσού και στον πόντο από την Αλκμάαρ.

6ος όμιλος

Η ουραγός του γκρουπ Σάμροκ Ρόβερς, δεν δυσκόλεψε καθόλου τη Μόλντε στην Ιρλανδία, με τους Νορβηγούς να παίρνουν μια άνετη δνίκη με 2-0. Ο Φοφανά έκανε το 0-1 στο 33' και ο Έριξον στο 69' «σφράγισε» την νίκη των Νορβηγών στο Δουβλίνο και τους καθιέρωσε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

7ος όμιλος

Στο Κόσοβο η Σίβασπορ έκανε μεγάλη ανατροπή και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Μπαλκάνι. Ο Τακί άνοιξε στο 36' το σκορ με την ομάδα των Γούτα και Χαρίση να γυρίζει το σκορ με τον Αρσλάν στο 72' και τον Ανγκιέλσκι στο 81' για το τελικό 1-2 που έφερε τους Τούρκους στην κορυφή ισόβαθμούς της Κλουζ.

8ος όμιλος

Στη Λιθουανία η τελευταία του γκρουπ Ζαλγκίρις πήρε την πρώτη της νίκη, με 2-1, επί της Πιούνικ. Ο Ουρέγκα έκανε το 1-0 στο 23' και ο Ολιβέιρα στο 42' έγραψε το 2-0. Στο 78' ο Οζμπιλίζ μείωσε σε 2-1 για την Πιούνικ που βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Σλόβαν Μπρατισλάβας-Βασιλεία 3-3

Ζάλγκιρις-Πιούνικ 2-1