Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2022

Super League 2: Νίκες για Βέροια, ΑΕΛ, Λεβαδειακό, Αιγάλεω, Ολυμπιακό Β’, ΠΑΟ Β'

Ολυμπιακός Β'-Τρίκαλα 2-0: Επιστροφή στις νίκες με Φορτούνη

Η προέλαση της Βέροιας προς τα μεγάλα σαλόνια συνεχίστηκε και στην 19η αγωνιστική της Super League 2. Η «βασίλισσα ου βορρά» επικράτησε της Νίκης Βόλου (1-0) και με την έβδομη συνεχόμενη νίκη της διατήρησε απόσταση έξι βαθμών από την ΑΕΛ (κέρδισε στη Φιλιππούπολη τον συμπολίτη Απόλλωνα (0-2)

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε των Τρικάλων (2-0) στη μεγάλη επιστροφή του Κώστα Φορτούνη στην αγωνιστική δράση.Μετά από 235 ημέρες από το φιλικό με τη Βόλφσμπεργκερ που υπέστη ρήξη χιαστού ο Φορτούνης αγωνίστηκε ξανά με την ερυθρόλευκη φανέλα. Μάλιστα αυτός άνοιξε το σκορ στο ματς με τα Τρίκαλα όταν στο 25' με ένα φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αγριμάκη.

Με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Λιάτσος πήρε τη θέση του Φορτούνη. Στο 52' ο Ολυμπιακός Β' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαυρουδή, αλλά στο 72' "κλείδωσε" τη νίκη του με σουτ του Αποστολόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ολυμπιακός Β: Στουρνάρας, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Καρμπόβνικ, Μπαγκαλιάνης, Φορτούνης (46′ Λιάτσος), Καλογερόπουλος, Μαυρουδής, Μαρίνος, Αλ – Καχτάνι (46′ Τσέλιος), Πινακάς.

Τρίκαλα: Αγριμάκης, Μανίσογλου, Ριζογιάννης, Ευθυμίου (33′ λ.τ Μυλόπουλος), Ιωαννίδης (63′ Γκοβίνας), Σανδραβέλης, Ντιαλόσι, Νιάρος, Κεχαγιάς, Πέλκας, Ελευθεριάδης.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας έκαμψε την αντίσταση της Καβάλας (1-0). Ο ΠΑΟΚ Β' αν και με απουσίες κέρδισε στις Σέρρες τον τοπικό Πανσερραϊκό(2-1). Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Παναγιώτου στο 26'. Ωστόσο, η ομάδα των Σερρών απάντησε στο 71' με τον Έππα.  Όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Σμυρλή στο 82' έφυγε με το διπλό από τις Σέρρες.

Στον νότιο όμιλο, ο Λεβαδειακός έκανε πάρτι κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου (4-0) και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από την Καλλιθέα που ηττήθηκε στο «Ελ Πάσο» από την Ιεράπετρα (1-2). Ζωντανό στην διεκδίκηση της ανόδου έμεινε το Αιγάλεω με γκολ στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων κόντρα στην Ζάκυνθο (2-1).

Στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι των μικρών, ο Παναθηναϊκός Β' κέρδισε την γηπεδούχο ΑΕΚ Β' (1-0). Η ΑΕΚ Β’ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει αν και δεν είχε και πολλές ευκαιρίες. Στο πρώτο ημίχρονο με τον Γκαρσία έφτασε κοντά στο γκολ 28’ ενώ και στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο, με τον Παναθηναϊκό Β’ να μην μπορεί να δημιουργήσει. Τελικά ο ΠΑΟ Β’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ (0-1) στο 78’ με τον Τσιριγώτη (σουτ) στη μοναδική του καλή στιγμή ενώ στο 84’ είχε ο Γιούσης δοκάρι για την ισοφάριση.

Α΄ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (19η αγωνιστική)
Τετάρτη 16/2
Αναγέννηση Καρδίτσας - Καβάλα 1-0 (45’ Λαρέα)
Πιερικός - Θεσπρωτός 0-3 (48’ Στεργίου, 71’ Μπονίγια, 91’ Ρομέρο)
Απόλλων Πόντου -Αλμωπός Αριδαίας 1-1 (45’ Αμαραντίδης-87’ Ρόβας)
Βέροια - Νίκη Βόλου 1-0 (58’ Γιακουμάκης)
Ηρακλής - Ολυμπιακός Βόλου 4-0 (27’ Τόμας, 64’ Τότσκα, 71’ Πήλιος, 88’ Άλεξιτς)
Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ 1-2 (71’ Έππας-27’ Παναγιώτου, 82’ Σμυρλής)
Ολυμπιακός Β’ - Τρίκαλα 2-0 (25’ Φορτούνης, 72’ Αποστολόπουλος)
Απόλλων Λάρισας - ΑΕΛ 0-2 (61’, 64’ Όγκμποε)

Καβάλα - Πιερικός (14.45)
Αλμωπός Αριδαίας - Αναγέννηση Καρδίτσας (14.45)
Θεσπρωτός - Ξάνθη (20.00)
Ρεπό: Απόλλων Λάρισας

Β ΟΜΙΛΟΣ
Τετάρτη (16/2)
Λεβαδειακός - Διαγόρας Ρόδου 4-0 (22′ Συμελίδης, 27′ Κωνσταντινίδης, 68′ Λινάρδος, 87′ Μυτίδης)
Αιγάλεω - Ζάκυνθος 2-1 (37’ Δημητριάδης, 97’ Αρναρέλλης-57’ Τσιμέλι)
Κηφισιά - Καραϊσκάκης Άρτας 0-0
Επισκοπή - Εργοτέλης 1-0 (72’ Νταρζίσιο)
Ρόδος - Αστέρας Βλαχιώτη 0-1 (42’ Φουρλάνος)
Ηρόδοτος - Χανιά 2-2 (9’ Αρναούτογλου, 90’ Κόρτσαμ-48’ Κόλα, 77’ Ζιούλης)
Καλλιθέα - ΟΦ Ιεράπετρας 1-2 (95’ Μουνιέ-53’ Μεσιδόρο, 67’ Νεκούλ)
ΑΕΚ Β’ - Παναθηναϊκός Β’ 0-1 (78' Τσιριγώτης)
Ρεπό: Καλαμάτα