Σάββατο 20 Μαρτίου 2021

Super League 2: Μπαλωθιά ο Καραϊσκάκης στο Ηράκλειο επι του Εργοτέλη. – Η Παναχαϊκή με δέκα παίκτες «δια πυρός και σιδήρου» τον Απόλλωνα Λάρισας

Με δύο αναμετρήσεις άνοιξε σημερα Σάββατο (20/3) η αυλαία της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2. Στην Πάτρα η Παναχαϊκή επικράτησε με 1 - 0 επί του Απόλλωνα Λάρισας ενώ  η  ουραγός ΑΕ Καραϊσκάκης πέτυχε το πρώτο διπλό της σεζόν (0-1) στην έδρα του πρωτοπόρου Εργοτέλη , στο  Παγκρήτιο .

Ο πρωτοπόρος Εργοτέλης επιβεβαίωσε το γεγονός πως διάγει περίοδο αγωνιστικής κοιλιάς, καθώς υπέστην την τρίτη συνεχόμενη ήττα και μάλιστα στο Παγκρήτιο από τον ουραγό Καραϊσκάκη (0-1). Η ομάδα της Άρτας απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στη σεζόν, χάρη στο ωραίο διαγώνιο σουτ του Χρήστου Μαραθωνίτη, στο 71’.

Στην Πάτρα, ο Χρήστος Καραπίτσος έκανε ξεκίνημα με το δεξί στον πάγκο της Παναχαϊκής, κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας (1-0). Και αυτό, παρά το γεγονός πως οι ροσονέρι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 19’, εξαιτίας αποβολής του Γκανέζου κεντρικού χαφ Μπρους με δεύτερη κίτρινη.

Στο 40′ ο Απόλλων απείλησε με τον Γκόλια, ο οποίος επιχείρησε το σουτ από καλή θέση αλλά ο Κολοβούρης σε ετοιμότητα, μπλόκαρε τη μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Παναχαϊκής να βρεθεί κοντά στο γκολ, το σουτ του Μουστακόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στην πρώτη αξιόλογη φάση του δευτέρου μέρους, η Παναχαϊκή πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Ο Γλύκος έκανε λάθος εκτίμηση και πάσαρε στον Γιούση, ο οποίος σε κενό τέρμα «έγραψε» το 1-0.

Στο 71′ ο Απόλλων έχασε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Γκουντρουμπής έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ξανά οι Θεσσαλοί στο προσκήνιο, ο Μπαλογιάννης έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ, το πλασέ όμως που επιχείρησε δε βρήκε στόχο.

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος) : Κολοβούρης, Πατάπης, Μαρκοπουλιώτης, Σταμόπουλος, Αποστολόπουλος (66′ Πάνος), Μπρους, Ανάκογλου, Τσερούτι (21′ λ.τ. Μουστακόπουλος), Μπάτροβιτς (66′ Κόκας), Γιούσης (66′ Λαρέα), Αραβίδης (11′ λ.τ. Μασούρας)

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φρατζέσκος) : Γλύκος, Γκόλιας (59′ Γκουντρουμπής), Καρίκι, Μόρας, Σκούπρα, Λίταινας (46′ Μπαλογιάννης), Μπάλλας (46′ Μπάμπης), Γιάκος (59′ Νύκταρης), Χατζής, Τζοβάρας (46′ Ντα Κάμπο), Ομπράντοβιτς.