Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2020

Πω πω ένας Σλούκας! Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 86-75

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 86-75: Πω πω ένας Σλούκας!

Με υπερηχητικό Κώστα Σλούκα και άξιους συμπαραστάτες τους Γιώργο Πρίντεζη, Σακίλ ΜακΚίσικ, Άαρον Χάρισον, κατέκτησε ο Ολυμπιακός τεράστια νίκη απέναντι στην πανάκριβη και πανίσχυρη Αρμάνι δίνοντας συνέχεια στο διπλό επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ! Παρά το μουδιασμένο πρώτο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μακράν το καλύτερο ημίχρονό τους σε 3η και 4η περίοδο, μετατρέποντας το 36-42 της 2ης στο θριαμβευτικό 86-75!

Μια νίκη οδηγό για τη συνέχεια, η οποία ήρθε με τη συνδρομή σχεδόν όλων όσων πάτησαν στο παρκέ, αλλά με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα. Ο Έλληνας άσος, παρά το γεγονός ότι προερχόταν από τραυματισμό, ήταν συγκλονιστικός με 17 πόντους και 11 ασίστ, ενώ είχε μεγάλη στήριξη από Γιώργο Πρίντεζη (16π.), Άαρον Χάρισον (16π.) και Σακίλ ΜακΚίσικ (10π.), ο οποίος άλλαξε το ματς με την είσοδό του στην 3η περίοδο.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στην άμυνα-μνημείο του δευτέρου μέρους, καθώς ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» όλα τα επιθετικά ατού των Ιταλών (άποντος Ντιλέινι και μόλις ένα καλάθι ο Σέρχιο στο β'), κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 50-33 στο β' μέρος!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι με 5/5 δίποντα και οδηγό τον εκπληκτικό Γιώργο Πρίντεζη (ξεκίνησε με 3/3 σουτ και 1/1 βολή), ωστόσο η άμυνα δεν απέδιδε ανάλογα, με αποτέλεσμα το ματς να είναι ισόπαλο 15-15 στα πρώτα λεπτά παρά την απόλυτη ευστοχία των γηπεδούχων.

Όταν οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τα πρώτα σουτ, η συνέπεια της Αρμάνι την έφερε μπροστά με 15-21, ένα προβάδισμα που παρέμεινε μικρό μεν, σταθερό δε για την ιταλική ομάδα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (36-42). Να σημειωθεί και η ευκολία με την οποία σφύριζαν φάουλ οι διαιτητές στους παίκτες του Ολυμπιακού.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Παπανικολάου και Λαρεντζάκης χρεώθηκαν από τρία και δύο φάουλ αντίστοιχα εν... ριπή οφθαλμού, ενώ οι βολές σε κάποιο σημείο ήταν 4-13 υπέρ της Μιλάνο. Γι' αυτό άλλωστε και ο Γιώργος Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε έντονα στις αρχές της 2ης περιόδου, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή...

Τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες την έκανε ο... υπερηχητικός στο α' μέρος Σέρχιο Ροντρίγκες, ο οποίος όποτε ο Ολυμπιακός έκανε προσπάθεια να πλησιάσει, σκόραρε είτε με τρίποντο είτε με ντράιβ, τελειώνοντας το πρώτο μισό του ματς με 15 πόντους και ποσοστά για... Όσκαρ (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές).

Στον αντίποδα, οι Πειραιώτες αντιπαρέταξαν τη σιγουριά που προσδίδουν -ποιοι άλλοι- οι Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης (είχαν 5 και 10 πόντους αντίστοιχα στο ημίχρονο), ενώ παρά τον πρόσφατο τραυματισμό του ιδιαίτερα θετικός ήταν και ο Κώστας Σλούκας με 7 πόντους, 6 ασίστ και μόλις 1 λάθος. Κι εκεί που η ποιότητα της Αρμάνι έδειχνε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον Ολυμπιακό, μπήκε στο ματς ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ κυριολεκτικά άλλαξε το παιχνίδι με την αστείρευτη ενέργειά του και στις δύο πλευρές του παρκέ, έχοντας 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου!

Ο ΜακΚίσικ, μαζί με τον συγκινητικό Σλούκα, γύρισαν το ματς, με τον πρώτο να έχει τρίποντο και καλάθι και φάουλ, ενώ στη συνέχεια έδωσε ασίστ στον δεύτερο που πέτυχε τρίποντο φέρνοντας τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 49-48! Σημαντικές βοήθειες και από τους Άαρον Χάρισον (καθαρό μυαλό, σωστές επιλογές), Χασάν Μάρτιν (δύναμη κάτω από τα καλάθια), με την περίοδο να κλείνει στο 63-58 για τους «ερυθρόλευκους».

Το συγκεκριμένο σκορ κολακεύει την Αρμάνι, καθώς η διαφορά θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη, καθώς οι Ιταλοί έχουν κολλήσει απέναντι στην επιθετική άμυνα του Ολυμπιακού. Όμως τους... ξελάσπωσε ο Μάικλ Ρολ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε σχεδόν αποκλειστικά για την ομάδα του, έχοντας στην 3η περίοδο 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές.

Η μεταμόρφωση του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο ήταν εντυπωσιακή, όμως ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν αυτό που ακολούθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες, με μαεστρική καθοδήγηση από τον Κώστα Σλούκα που τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ (17 πόντοι, 11 ασίστ) και εγγύηση επιθετικά τους Γιώργο Πρίντεζη, Άαρον Χάρισον, συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά μέχρι τη μεγαλύτερη τιμή της, το +11 (76-65) στο 35'!

Ο Ρολ είχε βαλθεί να... σπάσει τα νεύρα των «ερυθρόλευκων» με την εκνευριστική ευστοχία του (τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα), όμως η άμυνα-«γρανίτης» του Ολυμπιακού στο β' ημίχρονο τον άφησε απελπιστικά μόνο, καθώς ο Ροντρίγκες πέτυχε μόλις ένα καλάθι σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος, ο δε Ντιλέινι κανένα!

Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμά του με ρεσιτάλ και στις δυο πλευρές του παρκέ μέχρι το τέλος, φτάνοντας σε μια αποθεωτική νίκη, στην οποία συνέβαλαν σχεδόν όλοι όσοι χρησιμοποιήθηκαν από τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Το κυριότερο δε, ήταν ότι οι Πειραιώτες έδειξαν κατά πολύ βελτιωμένοι σε σχέση με την εμφάνισή τους κατά του -πολύ κατώτερου της Αρμάνι- Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δήλωσε: "Νιώθω υπέροχα. Κάναμε μόνο δύο λάθη στο δεύτερο ημίχρονο, κανένα στην τελευταία περίοδο, είχαμε 20 ασίστ. Μοιράσαμε ωραία τη μπάλα, νικήσαμε μια ομάδα που ήταν αήττητη".

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (2/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορέτι, Μορασκίνι 2, Ρολ 16 (4/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 18 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ντιλέινι 5 (1/7 σουτ), Σιλντς 5 (2/7 σουτ), Μπρουκς, Χάινς 8 (3/8 δίποντα), Ντατόμε 9 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/34 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 14/19 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 4 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 12/28 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 18/25 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη