Τετάρτη 4 Φεβρουαρίου 2015

Χαλαρός και με +8 στην Τούμπα! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1

Χαλαρός και με +8 στην Τούμπα! (vds+pics)
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις... γκέλες και ο Ολυμπιακός, που χαλάρωσε στο φινάλε αλλά δεν το πλήρωσε, πάει με 10 συνεχόμενες νίκες και με +8 στο ντέρμπι της Τούμπας μετά το 2-1 επί του Ατρόμητου.
Ο Βίτορ Περέιρα συνέχισε το ροτέισον, με τους Σαλίνο και Γιαννούλη να παίζουν στα άκρα της άμυνας  και τον Σαντάνα να κάνει ντεμπούτο. Ο Βραζιλιάνος,  πέρασε ένα... ξεκούραστο 45λεπτο καθώς ήταν ελάχιστες φορές που ο Ατρόμητος έφτασε στα καρέ του Μέγερι.
Είναι χαρακτηριστικά πως οι Περιστεριώτες δεν είχαν ούτε σουτ, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός σε 8 τελικές (οι 5 στην εστία) ευτύχησε να σκοράρει, χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα στροφές. Έφτανε μια ωραία ενέργεια του Τσόρι Ντομίνγκες και μια εξίσου ωραία ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Αφελάι, ο
οποίος έσπευσε, μαζί με τους συμπαίκτες του, να αφιερώσει το 1-0 στον Κούλη Δουρέκα.
Δύο σουτ του Ντουρμάζ (7' και 43') και δύο του Μήτρογλου (39') ήταν οι υπόλοιπες απειλητικές φάσεις που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, φεύγοντας για τα αποδυτήρια υπό τα χειροκροτήματα του κόσμου...
Στο ίδιο... χαλαρό τέμπο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Περέιρα να κάνει αλλαγές με το μυαλό στην Τούμπα. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος, αλλά ελάχιστα απειλητικός (σουτ των Τσόρι στο 51', Ντουρμάζ στο 59' και Μήτρογλου στο 69'). Έφτασε πάντως, σε ένα δεύτερο γκολ με μια «κομπίνα» σε φάουλ, όταν ο Φορτούνης πάτησε την μπάλα για τον Μήτρογλου και αυτός με το αριστερό έγραψε το 2-0 στο 73', πετυχαίνοντας το 13ο γκολ του στο πρωτάθλημα (σε 17 συμμετοχές).
Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν εντελώς και παραλίγο να το πληρώσουν, αλλά τελικά ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα παραπάνω από το να μειώσει. Στο 74' έγινε το πρώτο σουτ από πλευράς φιλοξενούμενων (άστοχος ο Αγκουαζί), στο 75' ακολούθησε η δεύτερη τελική (άστοχο σουτ του Ούμπιδες) και στο 82' ήρθε το γκολ.
Από ωραία ασίστ του Ούμπιδες, ο Μαρσελίνιο έφυγε στην πλάτη της «ερυθρόλευκης» άμυνας και πλάσαρε τον εξερχόμενο Μέγερι. Ο Περέιρα φώναζε στους παίκτες του να συγκεντρωθούν, ο Σα Πίντο στους δικούς του να επιτεθούν, αλλά τίποτα δεν άλλαξε στο επόμενο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός έφτασε σε ακόμα μία εύκολη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Mέγερι, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σαντάνα, Γιαννούλης, Μανιάτης (78' Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς, Αφελάι (69' Ντοσεβί), Ντουρμάζ, Ντομίνγκες (69' Φορτούνης), Μήτρογλου
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κούρος, Αγουάζι, Φυτανίδης, Μπρίτο (63' Μαρσελίνιο), Παπάζογλου (77' Ναπολεόνι), Νάστος (42' Κιβρακίδης), Μπάλλας, Δημούτσος, Ούμπιδες, Λαζαρίδης