Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014

«4άρα» με σβηστές τις μηχανές η ΑΕΚ επί του Φωστήρα - Η 9η αγωνιστική

ΑΕΚ – Φωστήρας: Η κριτική του «δικέφαλου» | onsports.gr
Στο ρελαντί και χωρίς να φορτσάρει η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, επιβλήθηκε 4-0 του Φωστήρα στο ΟΑΚΑ, για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Football League και έδειξε να ξεπερνάει το κάζο του Κρανιδίου.
Έτσι η Ενωση κατάφερε να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς και να παραμείνει στη κορυφή της βαθμολογίας. Δυνατά ξεκίνησε και στο 30' μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Πλατέλλα η «Ένωση» έκανε το 1-0.  Στο 59' ο Φωστήρας έμεινε με 10 παίκτες μετά από 2η κίτρινη κάρτα στον Μουστόγιαννη για φάουλ στον Πεταυράκη.

Στο 71' η ΑΕΚ έκανε το 2-0 μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ζόριτς και το εκτέλεσε ο Μάνταλος. Στο 78' η «Ένωση» σκόραρε για άλλη μια φορά, μετά από συνεργασία του Μάνταλου με τον Πλατέλλα, ο δεύτερος έκανε το 3-0. Οι παίκτες της ΑΕΚ δεν σταμάτησαν εκεί.. στο 83' μετά από πάσα του Μάνταλου, ο Πεταυράκης γύρισε τη μπάλα στον Ντούνη και εκείνος έκανε το 4-0.
 AEK (Δέλλας): Ανέστης, Ρόβας, Σαρρής, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Κορδέρο (18' Ανάκογλου), Φαγέ (64' Τζανετόπουλος), Ζόριτς (74' Ντούνης), Μάνταλος, Πλατέλλας, Αραβίδης.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Βαζέχα): Γκέκας, Κρητικός, Γρομητσάρης, Μπίρης, Σακελλαρίου (70' Ματσούκας), Μεντί (80' Μπελέρης), Κακαράς, Μουστόγιαννης, Τεγούσης, Μήτκας, Ράμα (64' Τσεμπέσι).

Στην βροχερή Εύβοια, τα Χανιά εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 70΄ κι έπειτα, φεύγοντας  με το βαθμό της ισοπαλίας, 1-1 με τον Ηρακλή Ψαχνών.
Ο Ηρακλής Ψαχνών ήταν αυτός που εμφανίστηκε ποιο κινητικός στο πρώτο ημίχρονο, και στο 43' ο Φλίγκος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πλασέ!
Ο Ηρακλής Ψαχνών διατήρησε το προβάδισμά του, με τα Χανιά από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να προσπαθούν να πιέσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Οι ευκαιρίες, πάντως, δεν ήταν αρκετές με τον Βασίλη Πατσατζόγλου να αποβάλλεται και να αφήνει με δέκα παίκτες τα Ψαχνά στο 70'. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πάγκαλος με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα!

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Καλλιθέα στο «Ελ Πάσο», 2-0 επί της Επισκοπής. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, μια και η έντονη βροχόπτωση που έπληξε την Αττική, είχε επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τον αγωνιστικό χώρο του «Σπ. Γιαλαμπίδης» και οι ποδοσφαιριστές κατέβαλλαν… υπεράνθρωπες προσπάθειες στον βούρκο. Οι Κρητικοί  είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 14’ προσπάθεια του Δελήμπαση χτύπησε στο δοκάρι.
Στα επόμενα λεπτά, οι «κυανόλευκοι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 35ο λεπτό σε μία… τυχερή φάση. Ο Κατσικογιάννης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στην εστία του Γουναρίδη. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους,η Επισκοπή έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Μαραθιανός αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Μπέλη. Στο 50΄, η ομάδα του Ρεθύμνου ζήτησε πέναλτι,  όταν ο Δρακάκης βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα αμυντικού, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχίσει το ματς.Τα επόμενα λεπτά με τον καλύτερο τρόπο ο Αρναρέλλης, μετά από  πάσα του Μασάντο, βρέθηκε απέναντι στον Γουναρίδη και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο Μενίδι ο Αχαρναϊκός και ο Απόλλων Σμύρνης έμειναν στο 0-0 χωρίς οι δυο ομάδες να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο, καθώς το γήπεδο είχε μετατραπεί σε «βούρκο» .
Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τον αγώνα Αλίμου -Παναχαϊκης. Ο Πέτρος Δημητρίου γιά τον Άλιμο  δεν έχει συμπεριλάβει στα πλάνα του τους Ρούπι, Μπεριέξ, Ελευθεριάδη και Μπαντίκο, ενώ αντιθέτως στη διάθεσή του τέθηκαν ξανά οι Κουμπαρούλης, Δάρρας και Γούλας.  Η Παναχαϊκή, εναντίον του Αλίμου θα παραταχθεί  «λαβωμένη». . Οι Αχαιοί δεν μπορούν να υπολογίζουν για το παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής στις υπηρεσίες των Ζλατκόφσκι και Ντα Κόστα καθώς αμφότεροι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών, ενώ αντιθέτως ο Κάργας εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει στη «δράση» Εκτός έδρας τρίποντο στά "χαρτιά" κέρδισε η Ερμιονίδα μετά την αποχώρηση του Πανηλειακού από τη συνέχεια του φετινού πρωταθλήματος. Τέλος ρεπό είχε ο ο Παναιγιάλειος