Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2024

Κύπελλο Κορινθίας : Αυριο η 3η σειρά νοκ άουτ αγώνων της Α΄ φάσης - Στη μάχη για την πρόκριση μπαίνουν Αστέρας Δερβενίου και Πανευρωστινιακός.

Με την τρίτη σειρά αγώνων ,συνεχίζεται αύριο Τετάρτη ( 16/10/2024 – 16:00 )  η Α΄ φάση του Κυπέλλου Κορινθίας που άρχισε την Κυριακή 22/9 με τον αγώνα ΑΟ Περαχώρας -  ΑΟ Λυκοποριάς 4 – 0 και ολοκληρώνεται  την Τετάρτη 30/10 με την 5η σειρά αγώνων .

Η τρίτη σειρά των αγώνων της Α΄ φάσης του Κυπέλλου περιλαμβάνει 3 νοκ άουτ αγώνες, όπου ομάδες της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας μονομαχούν με ομάδες της Β΄ Κορινθίας

Στο γήπεδο της Αρχαίας Κορίνθου η Κόρινθος ΄06 αντιμετωπίζει τον Αστέρα Δερβενίου στη Ξυλοκέριζα ο τοπικός Εθνικός υποδέχεται τον Κύψελο  Κορίνθου και στο Βέλο η Ελλάς Βέλου μάχεται με τον πρωτοπόρο της Β΄ Κορινθίας Πανευρωστινιακό.

Εδώ αξίζει να σημειώσουμε ότι το περασμένο Σαββατοκύριακο στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις  στα πρωταθλήματα Α΄ και Β΄

κατηγορίας Κορινθίας, ενώ οι τρεις ομάδες της Β΄Κορινθίας ( Κόρινθος 2006 , Εθνικός Ξυλοκέριζας και Πανευρωστινιακός) επικράτησαν των αντιπάλων τους ( Αστέρα Κορίνθου, Θύελλας Κ. Διμηνιού και Ηρακλή Λεχαίου, αντίθετα οι ομάδες της Α΄ κατηγορίας ο Κύψελος Κορίνθου με την Ελλάδα Βέλου , στο μεταξύ τους αγώνα, έμειναν στο 0 - 0, ενώ ο Αστέρας Δερβενίου , έχασε στο "Κώστας Βυζάς" με 2 - 3 από τον Ολυμπιακό Λουτρακίου.

Στον αγώνα του, με τον Ολυμπιακό Λουτρακίου, ο Αστέρας Δερβενιου παρατάχθηκε με απουσίες βασικών παιχτών εξαιτίας τιμωριών και τραυματισμών και μπήκε στο παιχνίδι μουδιασμένα. Δεχτήκαμε γρήγορα το πρώτο γκολ (18’), ενώ δεχτήκαμε και δεύτερο πριν το ημίχρονο (37’) οπότε οι ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2. Στην αρχή του β’ ημιχρόνου (50’), η ομάδα του Λουτρακίου πέτυχε και τρίτο τέρμα διαμορφώνοντας το 0-3. Οι αλλαγές φρέσκαραν την εικόνα της ομάδας και με καθοριστική συμβολή του μαχητικού Βυζά, καταφέραμε να μειώσουμε το σκορ σε 1-3 (65’) με τον Τζαβάρα (πέναλτι). Ο ΑΣΤΕΡΑΣ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Πανάγου Α. (89’). Οι παίχτες μας πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν έστω την ισοπαλία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ: Βίλλιος, Νικολακόπουλος, Ψαρρός, Ευσταθιάδης (30΄ Βυζάς), Πανάγου Θ., Τάφα (74’ Σανδραβέλλης), Τζαβάρα, Κωστούρος, Τσεκούρας, Πανάγου Α. , Πάσο (Πρέζας 46’)
◼Στην αρχή της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του ποδοσφαιριστή Τζορτζ Μπάλτοκ

📌 Μέχρι στιγμής στην επόμενη ( Β΄) φάση του Κυπέλλου Κορινθίας έχουν προκριθεί οι ομάδες:
 ΤΕΝΕΑΤΗΣ ΑΘΙΚΙΩΝ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ, ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ, ΑΟ ΠΕΡΑΧΩΡΑΣ και ο ΠΑΝΝΕΜΕΑΤΙΚΟΣ ( άνευ αγώνος)

Η επόμενη (4η) σειρά αγώνων της Α΄ φάσης του Κυπέλλου θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη  (23/10/2024-15:30)