Τετάρτη 15 Μαΐου 2024

Λαμία - Άρης 2-4: Το έφεραν... τούμπα οι Αρειανοί

Λαμία - Άρης 2-4: Το έφεραν... τούμπα οι Θεσσαλονικείς

Ο Άρης πήρε διπλό με ανατροπή επί της Λαμίας (2-4), παρότι ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο.

Τα πάνω κάτω έφερε ο Άρης στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Τετάρτης στην έδρα της Λαμίας για την αγωνιστική των playoffs της Super League. Οι γηπεδούχοι έκαναν υπέροχο πρώτο ημίχρονο, όμως το δεύτερο των Θεσσαλονικέων ήταν ακόμα καλύτερο, με συνέπεια το απίθανο τελικό σκορ 2-4!

Οι Φθιωτοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο και προηγήθηκαν δικαίως με 2-0 χάρη σε τέρματα των Τζανετόπουλου στο 35' και Μάλτσι στο 44', όμως το δεύτερο μισό του ματς ήταν εντελώς διαφορετική υπόθεση. Οι «κίτρινοι»... μεταμορφώθηκαν και το έδειξαν άμεσα με μια γκολάρα του Μορόν στο δεξί «Γ» του Χατζηεμμανουήλ.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να πιέζου στη συνέχεια, με τον Μορόν να σκοράρει ξανά στο 76' με προβολή, ενώ στο 78' ο Φατόρε ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή για τον Άρη. Ο νεοεισελθών Φετφατζίδης στο 89' με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 2-4, βάζοντας το... κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Μάντζιου.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Σιμόν, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90’ Σαραμαντάς), Τζανδάρης, Νούνιες (65’ Στάνκο), Τσιλούλης (65’ Κοντονίκος), Μαρτίνεθ (65’ Λέικ), Μάλτσι, Σλίβκα (77’ Τόσιτς).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ρόουζ, Φαμπιάνο, Φεράρι (46’ Μοντόγια), Φερστράτε, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (69’ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ (46’ Σαβέριο), Ζαμόρα (84’ Πάρντο), Μορόν (80’ Ανσαριφάρντ).