Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2022

Ο Παναθηναϊκός έσωσε την παρτίδα στο 90+8′ και διατήρησε το αήττητο. Ο ΟΦΗ αποδείχτηκε παλικάρι στη "Λεοφώρο"!

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-1: Νέα «γκέλα» για τους πρωτοπόρους της Super League 1

Η Λεωφόρος είχε γεμίσει ασφυκτικά, η ατμόσφαιρα ήταν “καυτή”, αλλά ο ΟΦΗ αποδείχτηκε… παλικάρι και πήρε την ισοπαλία με 1:1. Δεύτερη συνεχόμενο Χ για τον Παναθηναϊκό μετά το “στραβοπάτημα” της περασμένης αγωνιστικής με τον Ιωνικό, η ΑΕΚ βρίσκεται πλέον στο -4 και το πρωτάθλημα αποκτά “καυτό” ενδιαφέρον για το 2023.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το σκορ ήρθε στο 3ο λεπτό. Ο Σπόραρ υποδέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Μανδάς μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Ο Σλοβένος φορ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και η φάση ήταν ως μη γεννώμενη, αλλά οι “πράσινοι” έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Στο 8′ ο Γιοχού έκανε ένα μαρκάρισμα στον Σπόραρ εκτός περιοχής, με τον αμυντικό του ΟΦΗ να βλέπει την κόκκινη κάρτα. Το φάουλ εκτελέστηκε στο 13′, καθώς η φάση εξετάστηκε και από το VAR, αλλά ο Μάγκνουσον ήταν άστοχος. Στο 18′ ο Μπερνάρ βρέθηκε αριστερά της περιοχής, έκανε το σουτ, μπλόκαρε ο κίπερ των Κρητικών, με την μπάλα να βρίσκει και σε αμυντικό των φιλοξενούμενων. Στο 34′ η άμυνα του ΟΦΗ δεν έδιωξε σωστά, ο Χουάνκαρ σούταρε μέσα και αριστερά από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μανδά. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνέχιζε να πιέζει και στο 45+4′ ο Σπόραρ με εντυπωσιακή κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Ημίχρονο στη Λεωφόρο με σκορ 0:0 με τους “πράσινους” να είναι πιο απειλητικοί και τους Κρητικούς να αμύνονται, καθώς είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 8′.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με φάση διαρκείας για τον Παναθηναϊκό στο 50′. Ο Κουρμπέλης έκανε το σουτ στην κίνηση και ήταν άστοχος. Προηγουμένως, ο Παλάσιος έκανε γύρισμα από τα δεξιά, με την άμυνα του ΟΦΗ να διώχνει προσωρινά. Ένα λεπτό αργότερα (51′) οι “πράσινοι” άγγιξαν το γκολ. Ο Μπερνάρ έσκαψε την μπάλα στην περιοχή, ο Σπόραρ άφησε στον Παλάσιος, με το πλασέ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μανδά! Οι Κρητικοί μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 59′. Ο Μπαλογιάννης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Λάρσον πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει την γραμμή, όπως αποφάσισε το VAR για το 1:0 των φιλοξενούμενων. Στο 68′ υπήρξε ένταση και διακοπή. Αποβλήθηκε ο υπεύθυνος φυσιοθεραπευτής των φιλοξενούμενων, Νίκος Κουνδουράκης. Το παιχνίδι συνεχίστηκε και στο 77′ ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Μάγκνουσον, αλλά ο Μανδάς μπλόκαρε σταθερά. Στο 85′ ο Μπερνάρ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μάγκνουσον προσπάθησε να δώσει στην μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και ο κίπερ των φιλοξενούμενων “καθάρισε” τη φάση. Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 87′, με τον Βαγιαννίδη να σουτάρει και τον Μανδά να του λέει “όχι”. Στο 90+2′ ο Τσέριν σούταρε από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (83′ Σάντσες), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (83′ Βαγιαννίδης), Τσέριν, Ρούμπεν Πέρεθ, Κουρμπέλης (60′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (75′ Βέρμπιτς), Μπερνάρ, Σπόραρ.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Γιοχού, Πασαλίδης (74′ Γιαννούλης), Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (89′ Τσιλιανίδης), Μαρινάκης (46′ Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης, Τοράλ (82′ Περέα), Ντίκο (74′ Νέιρα).