Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2022

ΗΠΑ – Ουαλία 1-1: Ο «μικρός» Γουεά και ο «μεγάλος» Μπέιλ

ΗΠΑ – Ουαλία LIVE για το Μουντιάλ 2022

Στο ματς με το οποίο έκλεισε το «πρόγραμμα» της Δευτέρας (21/11) στο Μουντιάλ και στα πλαίσια του 2ου ομίλου, στην πόλη Αλ Ραγιάν του Κατάρ, ΗΠΑ και Ουαλία αναδείχθηκαν ισόπαλες, 1-1. Δίκαιο αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονου, όπου οι δύο αντίπαλοι είχαν την υπεροχή.

Στο πρώτο 45λεπτο ήταν οι ΗΠΑ που είχαν τον απόλυτο έλεγχο και επιβραβεύτηκαν με το προβάδισμα στο σκορ. Στο 36’ έξοχη κάθετη του Πούλισικ στην καρδιά της περιοχής όπου ο Τίμοθι Γουεά, γιός του θρυλικού Λιβεριανού στράικερ Ζορζ

Γουεά, πλάσαρε ιδανικά στην έξοδο τον Χένεσι ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στην επανάληψη, η Ουαλία ανέβασε την απόδοσή της, ήταν αυτή που πίεσε δια την ισοφάριση και έφθασε εκεί χάρη στον αδιαμφισβήτητο ηγέτη της, τον Γκάρεθ Μπέιλ. Ο 33χρονος στράικερ, που… ζει και αναπνέει για να αγωνίζεται στους «δράκους» στο 82’ έβαλε πλάτη τον Ζίμερμαν, ο οποίος υπέπεσε σε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος ο Μπέιλ και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στο δεξί παράθυρο του Τέρνερ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ο διαιτητής Αμπντουλραχμάν Αλ Γιασίν έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ντεστ, ΜακΚένι, Μπέιλ, Μέφαμ, Ριμ

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (74' Γιέντλιν), Ζίμερμαν, Άνταμς, Ρόμπινσον, Μούσα (74' Ακόστα), ΜακΚένι (66' Άαρονσον), Πούλισικ, Ριμ, Γουεά (88' Μόρις), Σάρτζεντ (75' Ράιτ).

Ουαλία: Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς (79' Τζόνσον), Ντέιβις, Μέφαμ, Ροντόν, Γουίλσον (90' Μορέλ), Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπερτς, Αμπάντου (90' Τόμας), Τζέιμς (46' Μουρ).