Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2022

Ιωνικός - Λαμία 1-1: Σαράνοφ και δοκάρια σταμάτησαν τους Νικαιώτες

Ο Ιωνικός…κυνηγούσε τη Λαμία από το 8’ (0-1 ο Ντε Βινσέντι), ισοφάρισε με τον Μάντζη στο 47’ αλλά στη συνέχεια…έπεσε πάνω σε δοκάρια και Σαράνοφ και δεν μπόρεσε να κερδίσει για πρώτη φορά την εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο Ιωνικός μπορεί να ξεκίνησε δυνατά και να έψαξε το γκολ, με τον Σπανό να αφήνει το 3-5-2 και να κατεβάζει την ομάδα με 4-2-3-1. Η Λαμία όμως…χτύπησε νωρίς στην κόντρα με τον Ντε Βινσέντι (8’) και έβαλε δύσκολα στους Νικαιώτες που «καίγονταν» για να κερδίσουν. Μέχρι το τέλος του α’ μέρους, οι όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων σταμάτησαν πάνω στον Σαράνοφ ενώ ο ΠΑΣ συνέχισε να είναι επικίνδυνος στην κόντρα μπάλα.

Ότι δεν κατάφερε ο Ιωνικός στο πρώτο μέρος (γρήγορο τέρμα), το έκανε στην επανάληψη με τον Μάντζη για ακόμη μια φορά να βρίσκει δίχτυα και να φέρει το ματς στα ίσα στο 47’. Το γκολ (1-1) έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους αλλά ο Σαράνοφ ήταν εξαιρετικός ενώ στη φάση του 65’ είχε και τη βοήθεια του δοκαριού (οριζόντιο) στην κεφαλιά του Μύγα αλλά και στην φοβερή προσπάθεια του Σεμπά (αριστερό δοκάρι) τρία λεπτά μετά.

Ο Φέστα βλέποντας τον Ιωνικό να έχει πάρει τον έλεγχο, έκανε τις δικές του κινήσεις. Ενίσχυση τη μεσαία γραμμή και την επίθεσή του και η αλήθεια είναι πως βοήθησε τον ΠΑΣ να ισορροπήσει. Και ο Σπανός από την πλευρά του έπαιξε τα…ρέστα του και ήθελε το 2-1 όπως και ο κόσμος του Ιωνικού που βρέθηκε στο γήπεδο και στήριξε τους παίκτες της ομάδας από το πρώτο λεπτό μέχρι το φινάλε.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης – Μύγας (87’ Σάκιτς), Ρομαό, Αντούνες, Βαλεριάνος – Κάνιας, Φαντιγκά (71’ Μεντόσα) – Άοσμαν (87’ Ιωαννίδης), Λοβέρα, Ελευθεριάδης (63’ Σεμπά) – Μάντζης

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ – Σιμόν Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ – Τζανδάρης, Σλίβκα – Τσιλούλης (75’ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (66’ Μπεχαράνο), Ασκόφσκι (66’ Μαρμεντίνι) (93’ Μπενίτες) – Μποάκιε (75’ Μανούσος)