Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2022

Ο ΟΦΗ άντεξε στο Βόλο και έκανε «σεφτέ»

Βόλος - ΟΦΗ 0-1: Άντεξε και έκανε «σεφτέ»

Έκανε «σεφτέ» ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί επικράτησαν 1-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό και πανηγύρισαν τους παρθενικούς τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 1.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια προηγήθηκε με τον Διαμαντή στο 5ο λεπτό, έβγαλε χαρακτήρα αφού κατάφερε να αντέξει με δέκα παίκτες -

αποβλήθηκε στο 77' ο Λάρσον - και κράτησε το μηδέν για πρώτη φορά εφέτος. Καλύτεροι αλλά χωρίς ουσία οι Θεσσαλοί που βρήκαν χώρους, είχαν στιγμές αλλά όχι την αποτελεσματικότητα να νικήσουν τον Στίβενς και οδηγήθηκαν στην πρώτη τους ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΟΦΗ. Οι Ηρακλειώτες πήραν τη μπάλα στα πόδια τους και στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Λάρσον εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Διαμαντή και εκείνος έκανε το 0-1.

Μέχρι το 20', το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια πατούσε καλύτερα και δεν άφηνε τον Βόλο να κρατήσει τη μπάλα και να δημιουργήσει καταστάσεις. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί αλλά δεν είχαν τον τρόπο να σπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του ΟΦΗ.

Μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ένα σουτ του Πάολο Φερνάντες στο 29' το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Στίβενς.

Ο Κώστας Μπράτσος προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα και με την είσοδο του Β. Φερνάντες να κάνει την ομάδα του πιο ουσιαστική στην επίθεση. Παρόλα αυτά, η μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 60' με τον Ντέλετιτς να σημαδεύει πολύ ψηλά από πλεονεκτική θέση.

Όσο μάλιστα το παιχνίδι βάδιζε προς το φινάλε, ο ΟΦΗ έβρισκε χώρο και δεν ήταν λίγες οι φορές που έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα, όμως του έλλειψε η σωστή τελική επιλογή.

Στο 77' ο Λάρσον έκανε φάουλ στον Π. Φερνάντες με αποτέλεσμα να δει τη δεύτερη κίτρινη (η πρώτο στο 70') και να δώσει το δικαίωμα στους Θεσσαλούς να αυξήσουν την πίεση. Μάλιστα, ο Βόλος προσπάθησε να βρει χώρους από τα δεξιά και από εκεί ήρθαν οι δύο σημαντικές φάσεις με Μπαριέντος (78') και Σιέλη (83').

Ο ΟΦΗ παρόλα αυτά έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να κρατήσει ένα πολύτιμο - το πρώτο - τρίποντο!

ΒΟΛΟΣ (Κ. Μπράτσος): Κλείμαν – Άλχο (90' Τσέλιος), Λούνα (84' Ουές), Σιέλης, Εσκοβάλ (72' Μεθκίδα) – Τσοκάνης, Ματίγια (46' Β. Φερνάντες), Μπαριέντος - Φερνάντες, Ντέλετιτς, Φαν Βέερτ.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Στίβενς– Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης – Μαρινάκης, Λάρσον, Ντιουσέ, Μεγιάδο (81' Γιαννούλης) – Θοράρινσον (68' Στάικος), Μπουζούκης (59' Καμάο) – Ντίκο (81' Θεοδοσουλάκης).