Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2022

Βόλος - Ιωνικός 2-0: Τον κράτησε στον... πάτο!

Την πρώτη του νίκη στο Πανθεσσαλικό και δεύτερη στην εφετινή Super League 1 πανηγύρισε ο Βόλος. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 2-0 του Ιωνικού στο ματς που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής και έφτασαν τους 8 βαθμούς.

Αντίθετη πορεία για τους Νικαιώτες που έμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις έναν βαθμό και καλούνται στη διακοπή να ανασυγκροτηθούν ενόψει της συνέχειας.

Ο Βόλος έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του και κατάφερε στα πρώτα λεπτά να απειλήσει την εστία του Χουτετσιώτη. Αρχικά με μια έμπνευση του Πάολο Φερνάντες στο 2' και τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Οζέγκοβιτς που δεν κατάφερε να πιάσει όπως ήθελε το τακουνάκι.

Παρόλα αυτά, ο υψηλόσωμος φορ του Βόλου κατάφερε στο 15' να βρει δίχτυα. Ο Λούνα έβγαλε τον Μεσκίδα στην πλάτη της άμυνας, εκείνος έδωσε πάρε – βάλε στον Οζέγκοβιτς ο οποίος με ένα άγγιγμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουτετσιώτη, σκοράροντας για δεύτερο σερί ματς.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στις δύο φορές που βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση, στάθηκε άτυχος. Ο Μίλο σημάδεψε το δοκάρι στο 22' ενώ στο 45' ο Μεντόσα πλάσαρε άστοχα από πλεονεκτική θέση.

Όπως στο πρώτο έτσι και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι Θεσσαλοί επέβαλαν το παιχνίδι τους. Συγκεκριμένα, στο 54' ύστερα από ωραία ανάπτυξη, ο Λούνα με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Ο Δημήτρης Σπανός πέρασε ό,τι επιθετικό όπλο είχε στο ματς, άλλαξε σχηματισμό, ωστόσο ο Ιωνικός με δυσκολία έβρισκε χώρους για να απειλήσει την εστία του Κλέιμαν.

Έτσι, ο Βόλος κράτησε το υπέρ του προβάδισμα με άνεση και έκλεισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος.

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεσκίδα (65' Β. Φερνάντες), Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς (80' Ματίγια), Οζέγκοβιτς (90' Κούτσιας).

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας (80' Οφόσου), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Μίλο, Κάνιας, Βαλεριάνος, Φαντιγκά (74' Ελευθεριάδης), Μεντόσα, Μάντζης.