Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2021

Super League 1: Χασάν ο λυτρωτής, μεγάλο «διπλό» ο ΠΑΟ, εύκολα ο ΠΑΟΚ

Super League 1: Χασάν ο λυτρωτής, μεγάλο «διπλό» ο ΠΑΟ, εύκολα ο ΠΑΟΚ (βαθμολογία, highlights)

Με γκολ του Αχμέντ Χασάν στις καθυστερήσεις, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και έκανε το 9/9 φέτος στο "Γ. Καραϊσκάκης". Γκολ με το τσουβάλι και πέναλτι έχασαν οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αιγύπτιος από φάουλ-ασίστ του Φορτούνη, έδωσε τη λύση στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, που παραμένει μακριά από τους διώκτες της.

Η ΑΕΚ ξεπέρασε επιτυχώς έστω και δύσκολα το εμπόδιο του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ με σκορ 2-1 και στο κλείσιμο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1 σκαρφάλωσε μόνη στη δεύτερη θέση και στο -9 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Με γκολ του Καμπετσή, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και μπήκε σε τροχιά Ευρώπης. Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς να σκοράρουν οι "κίτρινοι", οι οποίοι έχουν κερδίσει μόνο τον Βόλο στα τελευταία 5 ματς.

Εύκολο έγινε το έργο του ΠΑΟΚ στην Κρήτη, από τη στιγμή που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (μόλις στο 26') ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Βάτερμαν. Με τρία γκολ από τους Τζόλη, Βαρέλα και Κρμέντσικ στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 3-0, επιστρέφοντας στις εκτός έδρας νίκες.

Σκληρό καρύδι η Λαμία στο Βόλο, απέσπασε ισοπαλία 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 51' με τον Δουβίκα, αλλά στο 52' ισοφάρισε ο Ντέλετιτς, ο οποίος αποβλήθηκε στο 68'! Δύο δοκάρια οι φιλοξενούμενοι.

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ (16/1)

Με δύο νίκες άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Super League 1. Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-0 και συνέχισε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη οι Αγρινιώτες παρέμειναν χαμηλά στην κατάταξη.

Η άλλη νίκη της βραδιάς σημειώθηκε στη Λάρισα, εκεί όπου ο Απόλλων Σμύρνης πήρε το διπλό με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 73' ο Τσιλούλης.