Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2015

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗ FOOTBALL LEAGUE - Ο Απόλλων 3 - 2 την Ζάκυνθο.

Ο Απόλλων «απάντησε» στα μαγικά του ΖαϊρίΠέντε γκολ, εκ των οποίων τα τέσσερα σημειώθηκαν στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα, διαμόρφωσαν το τελικό 3-2 του Απόλλων Σμύρνης απέναντι στην Ζάκυνθο.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να κάνουν το... μπαμ με τον Ζαουάντ Ζαϊρί (ένα γκολ, μία ασίστ και αρκετά... μαγικά), αλλά όταν οι γηπεδούχοι «γέμισαν» την επίθεσή τους και έδιωξαν το άγχος, έφτασαν στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με σκόρερ τους Φαρινόλα (66’), Βάντερσον (68’) και Τζιώρα (80’), ενώ είχαν και τρία δοκάρια (δύο στο πρώτο ημίχρονο στο 0-0 και ένα πριν γίνει τελικά το 3-2).
Ντέρμπι και στα Τρίκαλα, με την τοπική ομάδα να φέρνει ισοπαλία 2-2 με τον Κισσαμικό, ο οποίος βρέθηκε μια ανάσα από την πρώτη νίκη της ιστορίας του σε επαγγελματική κατηγορία. Οι Βαττής και Μάντζης έδωσαν αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του Καστελιού, αλλά ο Κουσκουνάς μείωσε (67') και ο Λαμπάκης (92') λύτρωσε τους γηπεδούχους.
Τέλος, χωρίς νικητή και γκολ έληξαν τα παιχνίδια Αναγέννηση Καρδίτσας - Αγροτικός Αστέρας και Παναιγιάλειος - Αχαρναϊκός. Θυμίζουμε ότι την Παρασκευή (25/9) η Κέρκυρα νίκησε 1-0 την Καλλιθέα και χθες (36/9) η ΑΕΛ με 3-0 τη Λαμία, ενώ οι αναμετρήσεις Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός Βόλου και Πανελευσινιακός - Παναχαϊκή αναβλήθηκαν.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Παρασκευή 25/9
Κέρκυρα - Καλλιθέα 1-0 (90+3’ Γκόμεζ)
Σάββατο 26/9
Λάρισα - Λαμία 3-0 (18΄, 42΄ Μαρουκάκης, 90+3’ Μπουντόπουλος)
Κυριακή 27/9
Απόλλων Σμύρνης - Ζάκυνθος 3-2 (66’ Φαρινόλα, 68’ Βάντερσον, 80’ Τζιώρας - 30’ Ζαϊρί, 75’ Κωστούλας)
Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός Βόλου Αναβλήθηκε
Πανελευσινιακός - Παναχαϊκή  Αναβλήθηκε
Παναιγιάλειος - Αχαρναϊκός 0-0
Αν. Καρδίτσας - Αγροτικός Αστέρας 0-0
Τρίκαλα - Κισσαμικός 2-2 (67' Κουσκουνάς, 90+2' Λαμπάκης - 6' Βαττής, 47' Μάντζης)