Δευτέρα 15 Απριλίου 2013

Ο Παμβοχαϊκός έκανε την έκπληξη με τον Ολυμπιακό Επικράτησε με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη!

Ο Παμβοχαϊκός έκανε την έκπληξη με τον Ολυμπιακό (pics)!

Στο πρώτο ματς των τελικών των playoffs, ο Παμβοχαϊκός έκανε τη μεγάλη έκπληξη και επικράτησε με 3-0 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη! Ο Ολυμπιακός καλείται να αντιδράσει, αρχής γενομένης από τον δεύτερο τελικό, της Τρίτης, που θα γίνει στις 19:00 στο ίδιο κλειστό.
Η Βραχατιώτικη ομάδα του Νίκου Ζαλμά, μετά από καταπληκτική εμφάνιση υποχρέωσε τους ερυθρόλευκους στην πρώτη τους φετινή εντός έδρας ήττα στο πιο κομβικό σημείο της σεζόν και γνώρισε την αποθέωση από 50 περίπου οπαδούς του που βρέθηκαν στο κλειστό του Ρέντη.
Ο Παμβοχαϊκός είχε σε εκπληκτική μέρα τον Θάνο Τερζή, ο οποίος μοίρασε ιδανικά το παιχνίδι (εξ ου και το 58% στην επίθεση που είχαν οι φιλοξενούμενοι), ενώ κυριάρχησε πλήρως πάνω στο φιλέ έχοντας 16 μπλοκ (6 ο εξαιρετικός Καραγιάννης) και μπόρεσε με το σερβίς του να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην υποδοχή των ερυθρόλευκων.
Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός από την αρχή κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού, πήρε μια διαφορά τριών πόντων (4-7) την οποία επί της ουσίας οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ποτέ να καλύψουν… Το ερυθρόλευκο σερβίς δεν μπόρεσε να χαλάσει την πρώτη μπάλα των φιλοξενούμενων, που ξέφυγαν με 5-11 και 11-17.
Οι ερυθρόλευκοι με άσο του Σμαραγδή μείωσαν σε 17-20, αλλά αυτός ήταν κι ο τελευταίος πόντος που πήραν στο σετ, αφού ο Καλντέιρα χάλασε και πάλι την υποδοχή των γηπεδούχων. Στο β' σετ ο Πανταλέων με δύο μπλοκ κι ο άσος του Μαντέκα έφεραν τον Παμβοχαϊκό στο 3-6, κι ο Καζάζης απέσυρε Χριστοφιδέλη, Φιλίποφ βάζοντας μέσα Κοκκινάκη, Μαρούλη.
Οι ερυθρόλευκοι όμως συνέχισαν να έχουν προβλήματα και με δύο μπλοκ του Πανταλέοντα στον Γιορντάνοφ το σκορ έγινε 8-13… Με άσο του Σμαραγδή ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-16, αλλά η απάντηση δόθηκε με άσο του Καλντέιρα για το 14-19. Ο Καζάζης επανέφερε τον Χριστοφιδέλη κι ο Καβαλιώτης με ατομικό μπλοκ στον Γιοβάνοβιτς έκανε το 17-20 για να ακολουθήσει κόντρα του Γιορντάνοφ (18-20).
Ο Γιοβάνοβιτς ξεκόλλησε τον Παμβοχαϊκό (18-21) και στο 19-21 με μπλοκ στον Γιορντάνοφ κράτησε το +3 (19-22), ενώ αμέσως μετά είχαμε άουτ επίθεση από τον Ποτότσνικ (19-23) και στο 20-24 με πετυχημένη κόντρα ο Καλντέιρα τελείωσε το σετ. Με άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ, ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 2-5 στις αρχές του γ' σετ, αλλά ο Ολυμπιακός (με βασικούς Κοκκινάκη, Μαρούλη, Παπαδόπουλο αντί Ποτότσνικ, Φιλίποφ, Γιούρισιτς) ισοφάρισε 5-5 (άουτ επίθεση Γιοβάνοβιτς) και με δύο μπλοκ του Παπαδόπουλου προσπέρασε με 8-7.
Μετά το τεχνικό τάιμ άουτ όμως ο Παμβοχαϊκός με δύο μπλοκ του Καραγιάννη και άουτ του Γιορντάνοφ ξέφυγε εκ νέου με 8-11 και μέχρι το 13-16 να κρατά τη διαφορά. Με την επιστροφή από το τεχνικό τάιμ άουτ δύο άσοι του Σμαραγδή έφεραν τις δύο ομάδες στο 16-16, ενώ στο επόμενο σερβίς του χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων για το 17-16 από τον Γιορντάνοφ.
Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία για το +2, ωστόσο ο Πανταλέων το απέτρεψε και ο Καραγιάννης με μπλοκ στον Κοκκινάκη έφερε τον Παμβοχαϊκό ξανά μπροστά (18-19). Στο 21-21 η καταπληκτική άμυνα του Κοκκινάκη επέτρεψε στον Χριστοφιδέλη να διαμορφώσει το 22-21. Ο Πανταλέων ισοφάρισε (22-22), ο Γιοβάνοβιτς δύο φορές έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (23-22 ο Γιορντάνοφ), αλλά δεν έκανε το ίδιο λάθος στο 23-23 φέρνοντας τον Παμβοχαϊκό στο ματς μπολ (23-24).
Ο Καζάζης πήρε το τελευταίο τάιμ άουτ κι ο Γιορντάνοφ μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε 24-24, ενώ ο ίδιος παίκτης έφερε το πρώτο σετ μπολ για τον Ολυμπιακό (25-24). Ο Καλντέιρα απάντησε (25-25), ο Καραγιάννης με μπλοκ στον Παπαδόπουλο έκανε το 25-26, όμως ο Ελληνοαμερικανός κεντρικός με μπλοκ στον Βραζιλιάνο έσωσε πάλι το ματς.
Ο Καραγιάννης έφερε για 3η φορά την ομάδα του σε ματς μπολ (26-27) κι αυτή αποδείχθηκε η φαρμακερή, καθώς ο Χριστοφιδέλης κάρφωσε άουτ κι ο Παμβοχαϊκός πήρε το πάνω χέρι στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί αύριο (19.00), ενώ αμέσως μετά την ολοκλήρωση του θα γίνει η απονομή του Κυπέλλου της Α1 Γυναικών στην πρωταθλήτρια ομάδα του Ολυμπιακού από τον αντιπρόεδρο της ΕΟΠΕ κ. Γιάννη Στουραϊτη.
Τα σετ: 17-25, 20-25, 26-28
Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 39% άριστες), Γιούρισιτς 3 (3/5 επ.), Φιλίποφ, Ποτότσνικ 3 (3/9 επ., 44% υπ. – 44% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (18/34 επ.), Σμαραγδής 7 (2/4 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Στεφάνου –λ (85% υπ. – 77% άριστες) / Μαρούλης3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (6/13 επ., 1 άσο, 79% υπ. – 58% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ).
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 11 (9/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. -27% άριστες), Καλντέιρα 13 (7/14 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Τερζής 1, Καραγιάννης 11 (5/7 επ., 6 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 17 (13/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Δημητρακόπουλος –λ (61% υπ. – 30% άριστες) /Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης
ΠΗΓΗ: VOLLEYLEAGUE.GR