Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Τίτλοι τέλους για την ομάδα του Ποσειδωνα Λουτρακίου για το θεσμό του κυπέλλου στο ΧΑΝΤΜΠΟΛ. Για μια ακόμη φορά...πήγε στην πηγή και νερό...δεν ήπιε

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο Λουτράκι με την ΧΑΝΘ να κερδίζει στην παράταση 33-32 τον Ποσειδώνα και να παίρνει το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Τίτλοι τέλους για την ομάδα του Λουτρακίου για το θεσμό του κυπέλλου αφού ηττήθηκε από την ομάδα τη Θεσσαλονίκης στην παράταση με σκορ 33-32.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο του ματς με έναν εξαιρετικό Κοκτσίδη που σημείωσε10 γκολ, αλλά και τους Λοίζο, Κεσίδη να έχουν πολύ καλή απόδοση. Μάλιστα προηγήθηκε 22-26 στο 57:30, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος και όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε την νίκη. Η ομάδα του Λουτρακίουέχανε μέχρι και με 5 γκολ διαφορά και κατάφερε πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση.Σε αυτό το σημείο του αγώνα έκανε 2 λάθη και τα πλήρωσε και δυστυχώς δεν ανταμείφθηκε η προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες . Οι δυο παίκτες που ξεχώρισαν ήταν από την ηττημένη ομάδα ο τερματοφύλακας Γιώργος Μπάρμπας που έκανε σωτήριες επεμβάσεις και κράτησε την ομάδα μέσα στο αγώνα και από την άλλη ομάδα ήταν ο Κοκτσίδης που βρήκε 10 φόρες τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ωστόσο ένα σερί 4-0 του Ποσειδώνα, που εκμεταλλεύτηκε τις δίλεπτες αποβολές της ΧΑΝΘ έφερε το ματς στα ίσια στο 59:23 με τέρμα του Βουγιάνοβιτς.
Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι πήραν την νίκη αν και βρέθηκαν πίσω με 30-29, αφού με επιμέρους σκορ 4-1 και με τέρμα του Λάππα ένα λεπτό πριν το τέλος έφτασαν στο 31-33 με τον Τούρκια να μειώνει στο τελικό σκορ.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΧΑΝΘ 32-33
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 7-6, 10-11 (ημχ.), 13-16, 18-22, 26-26 (κ.α.), 28-28, 32-33

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου):
Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς 4, Βαμβακάς Χ. 3,Πέρρος 8, Μουτσάι, Δημητρόπουλος, Τούρκια 3, Μπάμπης, Μπάρμπας, Μπένα,Χατζηκωνσταντίνου Ν. 2, Βουγιάνοβιτς 9, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος,Χατζηκωνσταντίνου Θ., Ρουμελιώτης 2.

ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Λοίζος, Τσαβδάρης 3, Σαρηγιαννίδης, Παπαδόπουλος Π.1, Κοκτσίδης 10, Λάππας 1, Κουρουμλίδης, Μπουκοβίνας, Αργυρίου 6, Σειρεκίδης 1,Κόντης 2, Βακάλης, Κεσίδης 7, Τάτσης 1, Ανανιάδης 1, Παπαδόπουλος Θ.

Το επόμενο ματς πρωταθλήματος είναι την Κυριακή στις 14:00 με την ομάδα του Λουτρακίου να αντιμετωπίσει πάλι την Χάνθ στο Λουτράκι.