Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Ηττήθηκε με 3-0 ο Παμβοχαϊκός στο Ρέντη από τον Ολυμπιακό

{images:title}
Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο Παμβοχαϊκός στο Ρέντη από τον Ολυμπιακό, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague.
Η ομάδα του Βραχατίου έπαιξε καλά μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο έχασε στα... σημεία με 25-22. Στη συνέχεια, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στους "ερυθρόλευκους", που έχοντας τον Ιορντάνοφ σε σπουδαία βραδιά, πήραν με άνεση (25-16, 25-19) τα άλλα δύο σετ.
Η υποδοχή ήταν το μεγάλο "αγκάθι" για τον Παμβοχαϊκό, που δεν μπόρεσε να παίξει καλά στην επίθεση, καθώς και να σταματήσει τον Ιορντάνοφ. Στα αρνητικά και το μόλις ένα μπλοκ στο ματς έναντι των 9 από πλευράς γηπεδούχων.
Έτσι, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Μίλωνα, ήρθε και η ήττα στο Ρέντη. Ήττα φυσιολογική, αν αναλογιστεί κανείς πως ο Ολυμπιακός είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο ωστόσο, η εμφάνιση ήταν αυτή που διατηρεί τον προβληματισμό στο Βραχάτι.
Η πειραϊκή ομάδα συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο σετ, αλλά με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να «βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά» κατάφερε να επικρατήσει με 25-22.
Στα δύο επόμενα σετ, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίστασης στον Παμβοχαϊκό, κερδίζοντας εύκολα με 25-16 και 25-19, αντίστοιχα.

Παρά τη νίκη πάντως ο Δημήτρης Καζάζης δήλωσε ανικανοποίητος από την εμφάνιση της ομάδας του. «Δεν πιάσαμε την καλύτερη δυνατή απόδοση. Τακτικά δεν μπορούσαμε να πιέσουμε εκεί που έπρεπε. Κάποια στιγμή τα καταφέραμε και κάναμε αυτό που έπρεπε. Πήραμε τη νίκη, η οποία ήταν δίκαιη», είπε ο τεχνικός των ερυθρόλευκων και συνέχισε: «Εμείς κοιτάμε κάθε αγώνα ξεχωριστά. Παιχνίδι με το παιχνίδι ανεβάζουμε την απόδοσή μας Την επόμενη βδομάδα που θα επιστρέψει στις προπονήσεις και ο Στεφάνου θα είμαστε ακόμα καλύτερα. Πάντως σε ένα γενικότερο επίπεδο βρισκόμαστε σε καλό δρόμο».

Ικανοποιημένος δεν μπορούσε να είναι ούτε ο Νίκος Ζαλμάς ο οποίος πιστεύει ότι: «Το πρόβλημα μας αυτή τη στιγμή είναι ο κακός μας εαυτός κι όχι τόσο ο αντίπαλος. Όπως είχα πει, περίμενα μια αντίδραση από την ομάδα μου, αλλά αυτή φάνηκε μόνο μέχρι τον 20ο πόντο του πρώτου σετ, κι ενώ πίστευα ότι στο β' θα είμαστε ακόμη καλύτεροι αυτό δεν έγινε».

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-19

Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 10 (9/13 επ., 1 άσο, 57% υπ. - 50% άριστες), Γιούρισιτς 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2, Κοκκινάκης 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (20/29 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (6/7 επ., 1 άσο), Σωτηρίου -λ (73% υπ. - 53% άριστες) / Μαρούλης, Ποτότσνικ 2, Μάρκου 1.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 12 (12/21 επ., 56% υπ. -35% άριστες), Μπεκιάρης 6 (6/7 επ., 31% υπ. - 23% άριστες), Τερζής 1, Καραγιάννης 1 (1/3 επ.), Κατσανεβάκης 4 (3/7 επ., 1 άσο), Γιοβάνοβιτς 17 (16/36 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (68% υπ. - 58% άριστες) / Δρογκάρης 1, Παπαδόπουλος, Μπάκας, Βαρδής, Πανταλέων 4 (4/4 επ.)