Τρίτη 22 Μαΐου 2012

Με τον... αέρα του πρωταθλητή Ευρώπης ο Ολυμπιακός παρέδωσε εκ νέου μαθήματα ομαδικού μπάσκετ και επικράτησε 84-78 του Παναθηναϊκού !

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 Ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 84-78 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, στον πρώτο τελικό των πλέι οφ, με τους «πράσινους» να στοχεύουν στην ισοφάριση της σειράς την προσεχή Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-33, 58-52, 84-78
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5 πόντους του Πέρο Άντιτς, 5-2, αλλά το +3 ήταν η μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρά την ελαφρά υπεροχή των γηπεδούχων στα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +5, 11-16, με τρίποντο του Τσαρτσαρή, αλλά και +6, 14-20, με τον Βουγιούκα. Ενδιάμεσα με τεχνική ποινή τιμωρήθηκε ο Ίβκοβιτς, όταν ζήτησε με έντονο τρόπο φάουλ του Γιασικεβίτσιους στον Παπανικολάου. Η είσοδος του Βουγιούκα στη θέση του Μάριτς υπήρξε καταλυτική, αλλά ο διεθνής σέντερ των «πρασίνων» πρόλαβε να υποπέσει σε 3 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο (ήδη 2 οι Τσαρτσαρής, Καϊμακόγλου, όσα είχαν και οι Χάινς, Μάντζαρης για τον Ολυμπιακό). Κοινό χαρακτηριστικό των δύο ομάδων η πολυφωνία στην επίθεση και τα 7 λάθη στην πρώτη περίοδο. Ο Διαμαντίδης μετρούσε 3 κλεψίματα και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του στο +5, 15-20. Ένα επιμέρους σκορ 18-9 ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού στη 2η περίοδο με 9 πόντους του Πρίντεζη, 6 του Χάινς και τρίποντο του Παπανικολάου για την ομάδα του Πειραιά χάρη στο οποίο, προσπέρασε με 33-29. Οι παίκτες του Ιβκοβιτς έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς και πρόσφεραν υψηλό θέαμα. Ο Γκετσεβίτσιους με νέο τρίποντο «έγραψε» το 38-32 μετά από παλικαρίσιο ριμπάουντ του Πρίντεζη. Ο παίκτης που πέτυχε το καλάθι της νίκης στον τελικό με την ΤΣΣΚΑ πριν λίγες ημέρες έφτασε τους 12 πόντους (όλους στη 2η περίοδο) διαμορφώνοντας και το σκορ ημιχρόνου έξω από τα 6.75, 41-33. Οι ψηλοί των «πρασίνων» Τσαρτσαρής και Καϊμακόγλου είχαν φτάσει σε φάουλ τον Βουγιούκα (3) και ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν εύλογα προβληματισμένος με το επιμέρους σκορ 26-13 της τελευταίας περιόδου.
Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +11 με καλάθια των Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ στις αρχές της 3ης περιόδου, 47-36. Όμως, μετά του 49-38 του Πρίντεζη, ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 9-0, 49-47, με 4 πόντους του Βουγιούκα, δίποντο του Γιασικεβίτσιους και τρίποντο του Διαμαντίδη που πάγωσε τους φιλάθλους στις κερκίδες του ΣΕΦ. Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του, όμως για το 1-0 στη σειρά των τελικών με 5 πόντους, 56-51. Όταν έληξε η 3η περίοδος ο Ολυμπιακός προηγείτο με 58-52, χάρη σε 2/2 βολές του Σπανούλη. Η νεανική ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση της Ευρωλίγκας δεν άφησε περιθώρια για “break” στον Παναθηναϊκό στην 4η περίοδο. Έστω κι αν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 58-55 με Περπέρογλου, Μπατίστ. Παπανικολάου, Χάινς και Πρίντεζης είχαν έτοιμη την απάντηση και συνέχισαν να σηκώνουν απ’ τη θέση τους τον κόσμο του Ολυμπιακού σ’ αυτό το τελευταίο δεκάλεπτο. Ένα επιβλητικό κόψιμο του Πρίντεζη στον Βουγιούκα κι άλλο ένα του Χάινς στον πρώην «ερυθρόλευκο» ήταν τα «χάι λάιτ», ενώ δύο τρίποντα από τον Γκετσεβίτσιους (69-61 και 72-61) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των πρωταθλητών Ευρωλίγκας, με εναπομείναντα χρόνο 3,5 λεπτα. Ο Διαμαντίδης μείωσε 72-63, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου συναγωνιζόταν τον Πρίντεζη σε πόντους και διαμόρφωσε το 74-63. Βουγιούκας και Περπέρογλου μείωσαν 74-67, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ο πρωταθλητής Ελλάδας θα πρέπει να περιμένει μέχρι την Πέμπτη (24/5, 19:00) στο ΟΑΚΑ. Ο Χάινς όχι μόνο ευστόχησε σε 2 βολές, 76-67, μετά το 3ο φάουλ του Μπατίστ, αλλά φιλοδώρησε και με ένα απίστευτο κόψιμο τον πάουερ φόργουορντ του Παναθυηναϊκού στην επόμενη φάση. Το +10, 79-69, 45΄΄ πριν το τέλος και 81-71 με 30΄΄ ακόμη δεν άφηνε ερωτηματικά ως προς το ποια ήταν η καλύτερη ομάδα σ’ αυτόν τον πρώτο τελικό και όταν ο αγώνας έληξε, 84-78 (μετά από τρίποντο του Διαμαντίδη, 2 βολές του Σπανούλη, 2 βολές του Βουγιούκα και 1 του Χάινς) η ανωτερότητα των γηπεδούχων –όπως έδειχνε η στατιστική- ήταν αποτέλεσμα των εννέα περισσότερων ριμπάουντ (36-27) και των διπλάσιων εύστοχων τριπόντων (8 – 4). Κυρίως ήταν όμως απόρροια της αυτοπεποίθησης που διέκρινε τους παίκτες του Ιβκοβιτς μετά τον άθλο της Κωνσταντινούπολης.
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Φούφης, Αφεντουλίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 13, Άντιτς 9 (1), Σπανούλης 9 (1), Ντόρσεϊ 3, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 11 (3), Πρίντεζης 18 (1), Παπανικολάου 16 (2), Μάντζαρης 2, Σλούκας 1, Κατσίβελης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 12, Μπατίστ 10, Σάτο 3, Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Βουγιούκας 20, Ν.Καλάθης 7, Σμιθ, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 4.