Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2012

Τα 'δειξε! Θρύλος στην Πόλη, θρύλος στους «8»!

Ο Ολυμπιακός πήρε παλικαρίσια νίκη στην Κωνσταντινούπολη επί της Εφές (65-67) κι έδειξε πως έχει τα προσόντα να φτάσει στα playoffs! Σούπερ «Πριντ», Παπανικολάου και Ντόρσεϊ.
Οι Πειραιώτες έκαναν τα εύκολα δύσκολα και λίγο έλειψε να αυτοκτονήσουν και να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι. Προηγήθηκαν με 63-52, δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς, αλλά οι Τούρκοι μέσα σε 1:50'' κατάφεραν με επιμέρους σκορ 13-2 να φέρουν το ματς στα ίσα (65-65) 16'' πριν το τέλος του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να κάνουν φάουλ στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού. Ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την ομάδα του με 67-65. Στην τελευταία επίθεση οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα έκαναν.... ποικιλία και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη σπουδαία νίκη.
Μετά από αυτή τους τη νίκη, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος έβγαλαν ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού πρόκρισης την Εφές και κρατάνε την τύχη στα χέρια τους.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έκανε κατάθεση ψυχής και στα σαράντα λεπτά του παιχνιδιού. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η ομάδα του Πειραιά είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και αυτό το οφείλει στο μαεστρικό κοουτσάρισμα του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Ο Σέρβοςπροπονητής των Κυπελλούχων Ελλάδος... έδεσε κόμπο τον Ουφούκ Σαρίτσα και οι Πειραιώτες με την εκπληκτική τους άμυνα...καθάρισαν τους Τούρκους.
MVP: Τζόι Ντόρσεϊ, Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Παπανικολάου τα έκαναν... όλα σωστά. Οπότε θα ήταν κρίμα και άδικο ναδώσουμε σε έναν τον τίτλο του πολυτιμότερου. Ο καθένας τους είχε από-τουλάχιστον- ένα σπουδαίο δεκάλεπτο και όλοι μαζίβοήθησαν τον Ολυμπιακό να φτάσει στο σπουδαίο διπλό και να κάνει ένα τεράστιο βήμα πρόκρισης.
ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Σάσα Βούγιασιτς δεν ήταν άφαντος, αλλά τον εξαφάνισε ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Έλληνας φόργουορντ τωνΚυπελλούχων Ελλάδος εξαφάνισε τον... πολύ Σλοβένο και μάλιστα ο αριστερόχειρας φόργουορντ του Ολυμπιακού έκανε και τη φάση του αγώνα με μια απίστευτη τάπα επάνω στον πρώην παίκτη των Λος Άντζελες Λέικερς.
Tα δεκάλεπτα: 9-16, 32-37, 42-48, 65-67
Αναντολού Εφές (Σαρίτσα): Μπαλμπάι, Κινσεϊ 4, Τουντσερί, Ακιόλ 6 (1), Μπατίστα 2, Βούγιασιτς 8 (2τριπ), Σαβάνοβιτς 7, Γκιουλέρ, Λαφαγιέτ 22 (4τριπ, 2κλεψ, 2λαθ, 1ασ), Μπάρατς 16 (7ριμπ, 2λαθ).
Ολυμπακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Άντιτς 4, Σπανούλης 8 (6λαθ), Ντόρσεϊ 8 (8ριμπ), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 16 (1τριπ, 4ριμπ), Παπανικολάου 16 (1τριπ, 6ριμπ), Μάντζαρης, Σλούκας 2, Λο 5 (1τριπ)