Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023

Euroleague, Ολυμπιακός - Μακάμπι 95-89: Κέρδισε και επέστρεψε στην κορυφή

5790712

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-89 και με αυτόν τον τρόπο παρέμεινε πρώτος και καλύτερος στην κατάταξης της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» μπροστά σε κατάμεστο από 12000 οπαδούς τους, ΣΕΦ έπαιξαν ωραίο μπάσκετ παρά την απρόοπτη απουσία του Σλούκα λόγω τραυματισμού στο 16’ του αγώνα.

Η πολυφωνία στον τρόπο παιχνιδιού που έχει δημιουργήσει ο Γιώργος Μπαρτζώκας έπαιξε ξανά τον δικό της σημαντικό ρόλο αφού πέραν του Βεζένκοβ, δεν υπήρξε παίκτης που να πάτησε παρκέ και να μην βοήθησε ουσιαστικά στην τελική επικράτηση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επενδύουν στο καλό τους στοιχείο. Η Μακάμπι έβρισκε σκορ με την αθλητικότητά της και ο Ολυμπιακός με την καλή κυκλοφορία της μπάλας (8-10, 4’). Στο επόμενο δίλεπτο η αστοχία του Φαλ από τη γραμμή των βολών (0/4) δημιούργησε έναν μικρό εκνευρισμό και οι φιλοξενούμενοι με μακρινά σουτ από τους Μάρτιν, Μπόλντγουιν και Κόλσον βρέθηκαν στο +13 (10-21, 7’). Οι ασίστ του Γουόκαπ, οι 7 διαδοχικοί πόντοι του Βεζένκοβ και φυσικά η βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας με την παρουσία του Μπλακ στο παρκέ άλλαξαν πάραυτα την εικόνα του αγώνα με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να προηγηθούν με 24-23 (10’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπλακ συνέχισε να πρωταγωνιστεί και στις δύο άκρες του παρκέ βάζοντας τον κόσμο στην εξίσωση, αλλά και τον ΜακΚίσικ ο οποίος με πέντε διαδοχικούς πόντους μετέτρεψε το σκορ σε 33-27 (14’). Ο Μπόλντγουιν για κάθε καλή απόφαση έπαιρνε και δύο κακές κάτι το οποίο φυσικά και οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν παρά τον τραυματισμό του Σλούκα και την αποχώρησή του. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο για πρώτη φορά (44-34, 18’), αλλά δεν έμεινε εκεί αφού έφτασε και τους 17 (51-34) λίγο πριν την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να μην παίζουν καθόλου άμυνα και έτσι όλοι τα έβαζαν όλα. Ο Σόρκιν από τη μία και ο Κάνααν από την άλλη ήταν οι βασικοί εκφραστές, ωστόσο η διαφορά παρέμενε (64-50, 24’). Οι Πειραιώτες δεν διόρθωσαν την άμυνά τους, η Μακάμπο ανανέωνε συνεχώς με επιθετικά ριμπάουντ και με τον Σόρκιν να συνεχίζει να «πληγώνει» το σκορ έγινε 71-64.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο κρίσιμο δεκάλεπτο άστοχος στα μακρινά σουτ τα οποία κυρίως επέλεγε με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 73-69 (34’) και να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Σε εκείνο το σημείο το τρίποντο του Πίτερς «ξεκλείδωσε» τους συμπαίκτες, ο ΜακΚίσικ με τον Μπλακ ακολούθησαν και με το ΣΕΦ να παίρνει… φωτιά το σκορ έγινε 80-69 (35’). Η όποια διάθεση της Μακάμπι να αντιδράσει δεν βρήκε αντίκρυσμα και οι Πειραιώτες πανηγύρισαν μία ακόμη νίκη στην Euroleague.