Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023

“Ξέρανε” τον ΠΑΟΚ Β’ στο 92′ ο Πανσερραϊκός

Για την 13η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Super League 2, ο Πανσερραϊκός πήρε ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο, καθώς με γκολ του Παντεκίδη στο 90+2′ τα “λιοντάρια”… λύγισαν με 1:0 τον ΠΑΟΚ Β’ και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας. Εννέα σερί νίκες για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη στο πρωτάθλημα, έχει 31 βαθμούς και βρίσκεται στο +9 από την δεύτερη ομάδα του “Δικέφαλου του Βορρά” και την ΑΕΛ, που παίζει αύριο (29/1).

Ο Πανσερραϊκός είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά, σε ένα ματς με χαμηλό ρυθμό. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12′, με τον Κολομπίνο να εκτελεί απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο τείχος και στην επαναφορά ο Ουρουγουανός σούταρε αλλά η προσπάθειά του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Μπαλωμένου. Στο 21ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά. Ο Μούργος αυτή τη φορά εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του κίπερ του “Δικέφαλου του Βορρά”. Στο 45′ ο Ζέρης έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Κατσαντώνης έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Μπαλωμένος μπλόκαρε σταθερά. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0:0.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο μέρος και πίεσε από την αρχή τον ΠΑΟΚ Β’. Στο 57′ ο Ζέρης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του μπλόκαρε σταθερά ο Μπαλωμένος. Στο 66′ τα “λιοντάρια” άγγιξαν το γκολ. Ο Μούργος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Παπάζογλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά βρήκε στο σώμα του Παναγιώτου και ο Μπαλωμένος έδιωξε, με τους φιλοξενούμενους να ζητάνε ότι η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή! Στο 76′ ο Μπαΐροβιτς μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του κίπερ του “Δικέφαλου του Βορρά”. Δύο λεπτά αργότερα (78′) οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Κατσαντώνης βρέθηκε τετ α τετ, αλλά ο Μπαλωμένος του είπε “όχι” και στην συνέχεια το σουτ του Μπαΐροβιτς κόπηκε από τους αμυντικούς. Λύτρωση για τον Πανσερραϊκό στο 90+2′, με τον Παντεκίδη να πετυχαίνει το γκολ της νίκης!

ΠΑΟΚ Β’ (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Κιτσάκης, Μορικέλι, Κωττάς, Παναγιώτου, Ουεντραόγκο, Μελετίδης (85′ Κουλούρης), Γρόσδης (62′ Χατζηστραβός), Τσοπούρογλου, Σπυράκος (85′ Γιαξής), Γκορντεζιάνι (76′ Πανίδης).

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Ζέρης (90+5′ Αυλωνίτης), Πεταυράκης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Θυμιάνης, Κολομπίνο (75′ Σοφιανός), Στίνα, Κανίς (62′ Μπαΐροβιτς), Μούργος (90+5′ Στάικος), Κατσαντώνης.