Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022

Super League 2: «Ροπαλιά» πρωτιάς με Σαρδέλη στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟ Β' επί του Ηρακλή (2-3)!

Ένα γκολ του Σαρδέλη στις καθυστερήσεις του εναρκτήριου αγώνα της 4ης αγωνιστικής της Super League 2 ο Παναθηναϊκός Β' όχι μόνο επέστρεψε στις επιτυχίες αλλά υποχρεώνοντας τον Ηρακλή στην πρώτη του ήττα (2-3) πήρε ...κεφάλι στον 1ο όμιλο της κατηγορίας

Έτσι το «τριφύλλι» πέρασε επικεφαλής του 1ου ομίλου (εν αναμονή της υπόλοιπης αγωνιστικής) αφού χρειάστηκε ν' αντιπαρέλθει το γρήγορο (13') προβάδισμα των γηπεδούχων με τον Τομάς.

Ωστόσο δύο τέρματα του Αιγύπτιου Μπιλάλ σε εννιά λεπτά (34', 43') γύρισαν το ματς ...τούμπα και παρότι ο Μελούνοβιτς στο 54' ισοφάρισε με πέναλτι την τελευταία «λέξη» στην αναμέτρηση είπε ο Σαρδέλης ...ξεραίνοντας τους Θεσσαλονικείς!

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ (46′ Κωστούλας), Α. Παπαστεριανός, Βιτλής, Σίλβα (89′ Κουντουριώτης), Γιουμπιτάνα, Πατράλης, Άλεξιτς (46′ Μελούνοβιτς), Τομάς, Τότσκα (46′ Μανουσάκης).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (66′ Ανδρικόπουλος), Έμπο, Σιδεράς, Μαρτίνης, Βουτσάς, Ηλιάδης (59′ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος (75′ Καραμπάς), Ρόμπι, Τερεζίου (75′ Κρυπαράκος), Μπιλάλ (66′ Σαρδέλης).

*  Σε εξ’ αναβολής ματς της πρεμιέρας της Super League 2 που έγινε την Τετάρτη στο γήπεδο του Ταύρου, η Προοδευτική επικράτησε του τυπικά γηπεδούχου ΠΑΟ Ρουφ με 1-0. Το γκολ που χάρισε την πρώτη νίκη της σεζόν στους «βυσσινί» (είχε προηγηθεί η ήττα με 1-0 από την Καλλιθέα) πέτυχε στο 45΄ο Παυλίδης με σουτ.