Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2022

Έκανε «σεφτέ» με Μποάκι η Λαμία 1 - 0 τον Λεβαδειακό

Λαμία-Λεβαδειακός 1-0: Έκανε «σεφτέ» με Μποάκι

Η Λαμία πήρε νίκη διπλής σημασίας επί του Λεβαδειακού (1-0 με σκόρερ τον Μποάκι), καθώς ήταν η πρώτη της στη φετινή σεζόν, ενώ άφησε τον αντίπαλό της χωρίς τρίποντο μετά από έξι αγωνιστικές. Διατήρησε έτσι και την αήττητη παράδοση στις εντός έδρας αναμετρήσεις της απέναντι στην ομάδα της Βοιωτίας, ανεβαίνοντας στη βαθμολογία.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησαν και οι δύο προπονητές, τόσο ο Τζιανλούκα Φέστα που είχε αρκετές αλλαγές όσο και ο Γιάσμινκο Βέλιτς στο

ντεμπούτο του στον πάγκο του Λεβαδειακού (άλλαξε και τον σχηματισμό του προκατόχου του). Καλή ευκαιρία για τον Λεβαδειακό στο 6' με τον Μπελμόντ και για την Λαμία στο 8' με τον Τσιλούλη σε ένα γρήγορο ξεκίνημα που σταδιακά «έκοβε» σε ρυθμό. Δυο επικίνδυνες προσπάθειες του Μποάκι στο 33' και στο 35' δεν είχαν αποτέλεσμα, όπως και μία σέντρα του Τσιλούλη στο 41' και μια κεφαλιά του Λιάγκα στο 44'. Για το απολύτως δίκαιο 0-0 του πρώτου μέρους...

Χωρίς αλλαγές αλλά με γρήγορο τέμπο το ξεκίνημα στην επανάληψη με καλές στιγμές για την Λαμία με τον Τσιλούλη και για τον Λεβαδειακό με τον Βρακά στα πρώτα λεπτά. Στο 55' το γύρισμα του Σλίβκα βρήκε στο χέρι στήριξης του Λιάγκα και σωστά δεν δόθηκε πέναλτι. Η Λαμία κυριάρχησε με τις αλλαγές του Φέστα και αφού είχε διπλή ευκαιρία στο 60' με Τσιλούλη και Ασκόφσκι, έφτασε στο γκολ στο 61'. Από κόρνερ του Ασκόφσκι, πρώτη κεφαλιά του Τσιλούλη και τελείωμα από κοντά του Μποάκι. Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια με τον Τσιλούλη στο 68', τον Μανούσο στο 73' και τον Μπεχαράνο στο 74', ενώ ο Βέλιτς με αλλαγές προσπαθούσε να κάνει την ομάδα του να φανεί κάπως επιθετικά. Μεγάλη ευκαιρία είχε η Λαμία στο 83' με κεφαλιά του Κορνέζου και σπουδαία απόκρουση του Μάρκοβιτς. Ενώ ο Λεβαδειακός απείλησε στο 85' με κεφαλιά του Λιάγκα που δεν πρόλαβε ο Τσιριγώτης. Και στο 89' το σουτ του Μπελμόντ δεν ήταν δυνατό για να απειλήσει τον Σαράνοφ. Στις καθυστερήσεις ο Μανούσος είχε ωραία προσπάθεια και σουτ λίγο άουτ στην τελευταία ευκαιρία του ματς.

Λαμία: Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Σλίβκα (58' Ντε Βινσέντι), Νούνιες (58' Ασκόφσκι - 90'+2' Μπενίτεζ), Τσιλούλης, Μποάκι (71' Μανούσος)

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Βήχος (71' Παναγιώτου), Λιάγκας, Βινίσιους, Τσάπρας, Μπελμόντ, Μεχία (75' Τορό), Βρακάς, Σκβάρκα (63' Νίκας), Μουτίνιο, Δούμτσιος (75' Τσιριγώτης) '

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1:

Λαμία – Λεβαδειακός 1 - 0 (  61΄ Μποάκι)