Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022

Super League 2: Νίκες για Καλαμάτα, Κηφισιά, Ηρακλή, Πανσερραϊκό - Ισοπαλία στη Βέροια

Βέροια-ΑΕΛ 1-1: Ανοιχτοί λογαριασμοί σε ντέρμπι... Superleague!

Νέο ενδιαφέρον αποκτά η μάχη για την άνοδο στον νότιο όμιλο της Super League 2, έπειτα από τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής.

Η Καλαμάτα επικράτησε στο γειτονικό ντέρμπι του Αστέρα Βλαχιώτη (1-0) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, ενώ η Κηφισιά πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο ματς με τα Χανιά (1-0) και ανέβηκε τρίτη, καθώς αναβλήθηκε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Λεβαδειακό και Καλλιθέα. Στον Ασπρόπυργο, Παναθηναϊκός Β’ και Εργοτέλης περιορίστηκαν σε λευκή ισοπαλία (0-0). Οι

«πράσινοι» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των Κρητικών, όμως δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.Στον αντίποδα, ο Εργοτέλης προσπάθησε να πιέσει ψηλά και το κατάφερε αρκετές φορές, χάνοντας επίσης κάποιες καλές ευκαιρίες να «σοκάρει» τους γηπεδούχους στις αντεπιθέσεις.

Στη Ριζούπολη, ο Διαγόρας Ρόδου κέρδισε την ΑΕΚ Β' (0-1). Έτσι μετά από δύο σερί ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1) ηττήθηκαν από τους, τρίτους από το τέλος Δωδεκανήσιους με το μίνιμουμ σκορ.Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 17ο λεπτό ο Ζούνης μετά από ατομική ενέργεια και τρομερό σουτ από τα 30 μέτρα! Στην επανάληψη ο σκόρερ αποχώρησε λόγω τραυματισμού. Η αντίδραση της «Ένωσης» εκφράστηκε στο 21′ με σουτ του Γερολέμου, που στάματησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση! Στο υπόλοιπο του ματς οι (τύποις) γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά ο Ιατρούδης στην επανάληψη έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει πλασάροντας άουτ, ενώ ζήτησαν χωρίς να εισακουστούν πέναλτι για μαρκάρισμα στον Γερολέμου.

Στην Νέα Αλικαρνασσό, ο Ηρόδοτος κέρδισε το Αιγάλεω (3-0) κάνοντας σημαντικό βήμα στο δρόμο για την παραμονή στην Super League 2. Αντίθετα το «Σίτι» αποχαιρετά το τρένο που κατευθύνεται προς την Super League Τα γκολ των Κρητικών πέτυχαν ο Χαλκιαδάκης με πέναλτι στο 72’, ο Αποστολίδης στο 86’ και ο Αμπουμπακάρι στο 90’.

Στον βορρά, ο Πανσερραϊκός θριάμβευσε κόντρα στον Ολυμπιακό Β’ (4-0) και πήρε ώθηση στην κούρσα για την παραμονή στην κατηγορία.  Απογοητευτική ήταν η εικόνα της ομάδας του Αριέλ Ιμπαγάσα σε ακόμα ένα εκτός έδρας ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25' με σουτ του Κόντσι και λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Στίνα. Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός συνέχισε να είναι η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 70' ο Στίνα με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Ολυμπιακό Β' όταν στο 79' ο Ξενιτίδης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο 80' η ομάδα των Σερρών πέτυχε και τέταρτο γκολ με σουτ του Μασκανάκη.

Με το ίδιο σκορ ο Ηρακλής επιβεβαίωσε την τρέχουσα φόρμα του και κυριάρχησε επί του Απόλλωνα Λάρισας (4-0).

Στο ντέρμπι της ημέρας η Βέροια αναδείχθηκε ισόπαλη με την ΑΕΛ (1-1). Ντέρμπι επιπέδου Superleague 1 στη Βέροια, με την τοπική ομάδα και την ΑΕΛ να μένουν ισόπαλες όπως και στον πρώτο γύρο με 1-1 και να διατηρείται έτσι η απόσταση των τριών βαθμών για την ομάδα της Ημαθίας στη μάχη για την κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλο και της διεκδίκησης της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία. Με έντεκα αγώνες να απομένουν για καθεμιά από τις ομάδες, άρα ο δρόμος είναι ακόμη μακρύς. Η Βέροια μπήκε πολύ δυναμικά και μόλις στο 15ο... δευτερόλεπτο είχε δοκάρι σε σουτ του Μούργου και κόντρα στον Γιακουμάκη, με τον Φοφανά αμέσως μετά να αστοχεί από τη μικρή περιοχή. Όμως η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στο 4' με κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη μετά από κόρνερ του Γιάκου. Η Βέροια πίεσε για την ισοφάριση, είχε ευκαιρίες και τελικά έφτασε στο 1-1 στο 21' με κοντινό σουτ του Πασά μετά από σύγχυση στην περιοχή του Θεοδωρόπουλου που νωρίτερα είχε κάνει λάθος έξοδο. Κι ενώ όλοι θα περίμεναν ότι θα συνέχιζε την πίεση για την ανατροπή, η ΑΕΛ πήρε τα ηνία και απείλησε περισσότερο, έχοντας πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Όγκμποε στο 34' Με τους Θεσσαλούς να είναι άτυχοι καθώς έχασαν πριν από το ημίχρονο τον Γκοτζαμανίδη με τραυματισμό. Στο νευρικό παιχνίδι της επανάληψης η Βέροια έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για το προβάδισμα στο 59', με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει το πέναλτι του Πασά σε φάση που τραυματίστηκε και λίγο αργότερα αντικαταστάθηκε από τον Σουλούκο. Το πέναλτι δόθηκε για τράβηγμα του Γιακουμάκη από τον Θ. Παπαγεωργίου. Το ντέρμπι δεν είχε αντίστοιχο θέαμα με αυτό του πρώτου μέρους, με πολλές διακοπές και αλλαγές, ενώ στο 87' η Βέροια είχε δοκάρι με τον Καπνίδη που απέφυγε τον Σουλούκο αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει σε φάση που είχε κάνει νωρίτερα επιθετικό φάουλ. Ενώ στο 91' ο Όγκμποε έχασε μόνος του τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Το ματς της Αναγέννησης Καρδίτσας με τον ΠΑΟΚ Β’ αναβλήθηκε εξαιτίας χιονόπτωσης και αν το επιτρέψουν καιρικές και γηπεδικές συνθήκες θα διεξαχθεί την Πέμπτη (10/3-15.00).

Η αγωνιστική ταυτότητα
Α’ Όμιλος
Τα αποτελέσματα (23η αγωνιστική)
Θεσπρωτός – Αλμωπός Αριδαίας 0-3 (5', 23', 58' Ρόβας)
Ξάνθη – Νίκη Βόλου 0-0.
Απόλλων Πόντου – Τρίκαλα 3-0 (12' Λουφάκης, 53' Ρούνει, 80' Μαλουμαντσόκο)
Ηρακλής – Απόλλων Λάρισας 4-0 (6' Άλεξιτς, 37' Α. Παπαστεριανός, 58' Καρτσαμπάς, 71' Τομάς)
Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός Β’ 4-0 (25′ Κόντσι, 45′, 70′ Στίνα, 88’ Μασκανάκης)
Βέροια – ΑΕΛ 1-1 (21′ Πασάς–4′ Γκοτζαμανίδης)