Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021

Ξέσπασε με πεντάρα ο ΑΣ Σαντορίνης επί της Ερμιονίδας

Επιστροφή στις νίκες για τον Α.Σ. Σαντορίνης 2020, συντρίβοντας την Ερμιονίδα με 5-0 σε εξ αναβολής ματς για την 8η αγωνιστική στη Γ’ Εθνική ( 5ος όμιλος).

Ο αγώνας έγινε κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες αφού η βροχή και ο δυνατός αέρας επηρέαζε τις προσπάθειες των παικτών αλλά οι γηπεδούχοι κάτω από το βάρος του άσχημου αποτελέσματος της περασμένης αγωνιστικής ξεπέρασαν τις δυσκολίες επιβάλλοντας από το ξεκίνημα την αγωνιστική της υπεροχή.

Ο “χορός” των γκολ άνοιξε με το “καλημέρα” του αγώνα , όταν στο 1΄με κεφαλιά του Πολύζου σε εκτέλεση κόρνερ του Κέρι, έγινε το 1-0.
Στο 39΄έγινε το 2-0 όταν ο Κέρι εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και με φοβερό σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Σαντορίνη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με πολύ όμορφο γκολ του Συρεγγέλα που σούταρε πάνω στην κίνηση.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με δύο ακόμα γκολ του Κέρι, το πρώτο στο 75΄εκμεταλεύομενος πάσα του Ζήση και με δυνατό σουτ πέτυχε το 4-0. Ενώ το τελικό 5-0 έγινε στο 80΄πάλι από στημένη φάση, όταν σε κόρνερ του Κριεμάδι και πάλι με σουτ ολοκληρώνοντας τον αγώνα με χατ-τρικ.

ΑΣ Σαντορίνης 2020 (Παντέλης): Φαρμάκης, Πολύζος, Κουρέλας, Μπιρμπίλη, Παντίδος, Ερρίκος ( 77΄Ντρούγκας), Σιμιτσής (77΄Βαμαβακούσης), Συρεγγέλας(68΄Κριεμάδι), Κέρι, Ζγκούρι, Παπαδόπουλος (68΄Ζήσης).

Ερμιονίδα (Τερεζόπουλος): Πονηρός, Οψιμούλης, Μερτύρης, Τζιέρς (57′ Αντωνόπουλος), Βιρβίλης, Λαλούσης (λ. τρ. 36′ Τρέσα), Τριμπόνιας (57′ Οψιμούλης Γ.), Σαμαράς, Τσόφλιος, Λεντικας, Κυπαρίσσης