Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2021

Super League: Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Super League: Κορυφή ο Ολυμπιακός, δεύτερη νίκη ο Άρης (αποτελέσματα, highlights, βαθμολογία)

Η νίκη του Άρη στην έδρα της Λαμίας έριξε την αυλαία της έκτης αγωνιστικής. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν χάρη σε γκολ του Μπράμπετς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Με γκολ του Ελ Αραμπί στο 84ο λεπτό, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ στα Γιάννινα και πάει στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ (Καραϊσκάκη) ως πρωτοπόρος στη βαθμολογία.

Η ΑΕΚ έπιασε ΠΑΟΚ και Βόλο στους 13 βαθμούς. Με γκολ των Αραούχο, Τσούμπερ και Βράνιες, επικράτησε 3-0 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ, στο ντεμπούτο του Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο της.

Απίστευτη εξέλιξη είχε το παιχνίδι στην Τούμπα, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Βόλο. Από 0-1 το σκορ έγινε 4-1, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ενώ στο 4-3 ο Βιεϊρίνια αστόχησε σε πέναλτι!

Πρώτη νίκη για τον ΟΦΗ στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή! Οι Κρητικοί επικράτησαν 2-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και στο τέλος είχαν δοκάρι με τον Ντουρμισάι.

Ο Αστέρας Τρίπολης με μοναδικό σκόρερ τον Χερόνιμο Μπαράλες πήρε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα στη Ριζούπολη (0-1). Αντίθετα, ο Απόλλων Σμύρνης εξακολουθεί να αγνοεί το τρίποντο μετά από 6 αγωνιστικές.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε τις μεγάλες νίκες που πετυχαίνει στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Θύμα του αυτή τη φορά ήταν ο Ιωνικός, ο οποίος ηττήθηκε με το βαρύ 4-1. Πρωταγωνιστής των «πράσινων» ήταν ο Καρλίτος που πέτυχε χατ τρικ. Το τέταρτο τέρμα σημείωσε ο Παλάσιος από την άσπρη βούλα και το γκολ της τιμής -προσωρινά ισοφάρισης- για τους Νικαιώτες ο Σάντσες.

Τα αποτελέσματα της έκτης αγωνιστικής

Απόλλων Σμύρνης - Αστέρας Τρίπολης 0-1 (48' Μπαράλες)

Παναθηναϊκός - Ιωνικός 4-1 (6', 38' και 53' Καρλίτος, 55' πέναλτι Παλάσιος - 12' Σάντσες)

ΠΑΟΚ - Βόλος 4-4 (24' Μιχαηλίδης 30' Άκπομ, 32',42' Ζίφκοβιτς - 14' Φαν Βέερτ, 54' Μπαρτόλο, 62' Ροσέρο, 82' Ρινέρ)

Παναιτωλικός - ΟΦΗ 1-2 (7' Καρέλης - 17' αυτογκόλ Μαλής, 61' Νέιρα

ΑΕΚ - Ατρόμητος 3-0 (24' Αραούχο, 78' πέναλτι Τσούμπερ, 80' Βράνιες)

ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός 1-2 (61' πεν. Εραμούσπε - 17' Α. Καμαρά, 84' Ελ Αραμπί)

Λαμία - Άρης 0-1 (50' Μπράμπετς )