Τρίτη 29 Ιουνίου 2021

Copa America: Πρώτη η Αργεντινή με «4άρα» - 2η στον όμιλο η Ουρουγουάη!

Copa America: Πρώτη η Αργεντινή με «4άρα» - 2η στον όμιλο η Ουρουγουάη! (vids)

Με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι, η Αργεντινή συνέτριψε 4-1 την Βολιβία και κατέκτησε την 1η θέση του 1ου ομίλου του Copa America.

Με μία εκπληκτική ασίστ του Μέσι και ιδανικό τελείωμα από τον Παπού Γκόμεζ, η Αργεντινή άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό. Ο άσος της Μπαρτσελόνα έκανε το 2-0 στο 33' με πέναλτι και το 3-0 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (42'). Ο Σααβέδρα μείωσε σε 1-3 στο 60ό λεπτό, αλλά στο 65' ο Λαουτάρο Μαρτίνες διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και 2η θέση για την Ουρουγουάη, 1-0 την Παραγουάη.

Η Ουρουγουάη επικράτησε 1-0, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καβάνι στο 21' και πήρε από την αντίπαλό της τη δεύτερη θέση στον όμιλο.

Η βαθμολογία του α’ ομίλου: Αργεντινή 10, Ουρουγουάη 7, Παραγουάη 6, Χιλή 5, Βολιβία 0.