Τρίτη 1 Ιουνίου 2021

Έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ!

Ο Έριον Νάιτον έγραψε ιστορία στο μίτινγκ του Τζάκσονβιλ τρέχοντας τα 200 μέτρα σε 20.11 (+1,6), σπάζοντας το ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ.

Ο 17χρονος Αμερικανός έσπασε την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα στην κατηγορία Κ18 που είχε ο θρυλικός Τζαμαϊκανός Γιουσέιν Μπολτ με 20.13 από το 2003.

Ο αγώνας ήταν στα πλαίσια του World Athletics Continental Tour Bronze και ο νεαρός άφησε πίσω του δύο δυνατούς σπρίντερ, τον Αμερικανό παγκόσμιο πρωταθλητή του 2016 στα 60μ. Τρέιβον Μπρόμελ, που ήταν δεύτερος σε 20.20 και τον Βρετανό πρωταθλητή Ευρώπης Ζαρνέλ Χιούζ, που ήταν τρίτος με 20.30.

Στους ίδιους αγώνες η Μπρίτανι Μπράουν έτρεξε τα 200μ. σε 22.43 (+1,0) και η Σάμιερ Λιτλ έκανε 53.12 στα 400μ. εμπόδια που βελτίωσε τη δική της καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο. Σε άλλη σειρά αγωνίστηκε η Νταλάιλα Μουχάμαντ και τερμάτισε σε 55.01, στην πρώτη της κούρσα από το 2019 όταν είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Ντόχα και είχε σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ.

Στα 110μ. εμπόδια εξαιρετικός και πάλι ο Γκραντ Χόλογουεϊ, που τερμάτισε σε 13.10 (+1,1), ενώ στις γυναίκες στα 100μ. εμπόδια νικήτρια ήταν η Τζαμαϊκανή Μπρίτανι Άντερσον με 12.59 (+0,7).

Τέλος, στα 100μ. η Μπριάνα Γουίλιαμς επικράτησε σε 10.98 (+1,1) και στους άνδρες ο Ρόνι Μπέικερ σε 9.99 (+1,3).

Φωτογραφία: World Athletics